Kırmızı Baret | ISG Portalı

Yüksekte Çalışma

  • 22 Ocak 2016
  • 2.532 kez görüntülendi.
Yüksekte Çalışma

Yüksekte Çalışma

Yüksekte çalışma konusu ülkeden ülkeye farklılığı olan standartları içerir. Yükseklik kavramı kişinin adım atarak çıkamadığı alanlar olarak tabir edilir. Yüksekte çalışma standartları Avrupa’da 1.8 m ve Amerika’da 1.2 olarak belirlenmiştir. Bu oranlar ve daha fazla yükseklikte çalışanlar, kişisel koruyucu donanımlarını kullanmakla yükümlüdür.

Yüksekte Çalışma Alanları

-Merdivenler

-Korkuluklar

-İskeleler

-Dar alanlar

-Çatılar

-Boşluklar

Bu alanlardan düşerek hayatını kaybeden çalışanların dünya istatistiklerinde oranı yüzde 85’tir. Bu nedenle yüksekten düşmeye karşı önlem almak insan hayatını kurtaracak tutumlardandır. Yüksek alanlarda makinelerin insan gücünün yerine geçmemiş olması, çalışan personelin bir anlık dikkatsizliği ve tedbirsizliği nedeniyle hayatını kaybetmesine, sakat kalmasına ya da ciddi şekillerde yaralanmalarına neden olmaktadır. Yüksekten düşmenin nedenleri arasında personelin bilgi eksikliği, yüksekte çalışma ile ilgili personel seçiminin yanlış yapılması, iş güvenliği kurallarının personele yönelik teşvikinin olmaması, iş yerinde kişisel koruyucu donanımların yeterli olmaması ya da kullanılmaması, güvenli olmamasına rağmen çalışma yöntemlerinin güvenli olduğunun düşünülmesi yer alır.

Yüksekte Çalışma Talimatı

Çalışanın 2 metreden fazla yükseklikte çalışıyor olması durumunda düşme ya da kayma tehlikesiyle karşı karşıya kalma riskine göre emniyet kemerlerini kullanmaları gerekmektedir. Betonarme platformlardan düşmeyi engellemek için döşeme kenarlarına korkuluklar yapılmalıdır. Yük taşıyan iskelelerde, malzemelerin ve aletlerin düşmesi sonrasında kazaların oluşmasını engellemek amacıyla döşemenin dış alanına 15 santimetre yüksekliğinde etek tahtası konulması zorunludur. Boru ya da madeni iskelelerde statik elektriğe uygun topraklanmalar yapılmadan, iskele üzerinde çıkılması yasaktır. Kullanılan merdivenlerin sağlam olması ve bakımının yapılması gereklidir. Seyyar iskelelerin de istemsiz hareket etmemesi için önlemlerin alınması can sağlığını koruyacaktır. Kaldırma ekipmanlarının amaçları neyse o doğrultuda kullanılması gerekir. Çatı gibi yüksek alanlarda çalışan işçilerin kırılgan malzemelere basarak düşmelerini önlemek amacıyla gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Eğitimsiz personeller enerji hatlarının yukarısında çalışmamalıdır. Akım bulunduran elektrik kablolarının yakınlarında yüksek yerlere çıkmak amacıyla metal el merdiveni tercih edilmemelidir. Kaymayı önleyecek ayakkabılar, eldivenler, koruyucu baretler ve emniyet kemerleri olmadan yüksekte çalışma alanında bulunulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ