Kırmızı Baret | ISG Portalı

Yangından Korunma Yöntemleri

  • 20 Eylül 2015
  • 2.016 kez görüntülendi.
Yangından Korunma Yöntemleri

Temel Yangından Korunma  Önlemleri:
1- Yapısal bakımdan yangından korunma önlemleri:
Yapılarda yanmaz veya yanması güç yapı malzemelerinin kullanılması, Yangının yayılmasını önlemek amacıyla  yangın bölümleri oluşturma, dumanların yayılmasını önlemek için sızmaların önlenmesi,  yangının etkilerinden korunmuş kısa kaçış yollarının sağlanması, ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynaklarının ayrılması, her an çalışabilecek durumda faal yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır.

2-Organizasyon bakm. yangından korunma önlemleri:
İyi bir bina idaresi, gerekli yasak ve düzenlemelerin uygulamaya konulması, sabit tesisatın düzenli kontrolden geçirilmesi, yangın alarm ve tahliye tatbikatlarının  yapılması, acil ışıklandırma  ve yönlendirme sisteminin kurulması,  gereksiz yangın yükünün kaldırılması, korunma sistemi ve planının kontrollerinin düzenli yapılması, düzenli bir şekilde alan tatbikatlarının yapılması.

Yangın yalıtımında yanmaz ve ısı geçişine yüksek direnç gösteren camyünü, taşyünü, alçı levhalar, perlit, vermükülit vb. özel malzemeler; yapının duvarlarına, tavanlarına, döşemelerine ve hava kanallarına sabitlenir.

Tesisatların duvarları, döşemeleri ve tavanları deldiği yerlerde ısı ile genleşen özel mastikler kullanılarak alev ve dumanın yayılmasına karşı önlem alınır.  Yangından kaçış amacı ile kullanılan koridorlarda özel kapı ve cam fitilleri kullanılır.

Pencerelerde ise yangın dayanımlı özel yangın camı üniteleri kullanılır. Yangın camları çoğunlukla bina iç birimlerinin birinden diğerine yangının yayılmasını, bazen de bitişik binalardaki yangının komşu binaya sıçramasını önlemek için kullanılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ