Kırmızı Baret | ISG Portalı

Yangın Emniyeti ve Korunma Yöntemleri

  • 10 Şubat 2016
  • 3.528 kez görüntülendi.
Yangın Emniyeti ve Korunma Yöntemleri

Yangın Emniyeti ve Korunma Yöntemleri

Yangından Korunma Yönetmeliği 10/08/2009 tarihinde yapılan değişikliklerle Bakanlar Kurulu’nca kesin bir karara varılmıştır. Buna göre binaların ruhsat alabilmesi için uygun projelendirme yapılması ve buna göre inşa edilmesi gerekir. Binanın kullanım amacına, tipine, kullanılacak alanına ve yüksekliğine göre yangın önlemini sağlayacak yangın söndürme tüpleri, acil aydınlatma ve yönlendirme levhaları, otomatik söndürme sistemleri, yangın dolapları, merdiven havalandırma sistemleri, tahliye çıkış yolları, yıldırımlık, duman tahliye sistemleri gibi önlemlerin alınması zorunluluğu bulunur.

Pasif Güvenlik Önlemleri

Pasif güvenlik önlemleri yapının kullanım şekline göre değişkenlik gösteren, mimarisi, yapı malzemesi ve elemanlarının seçimi, yapıda kullanımı yapılan malzemelerin yangına karşı direncini ve yangın sırasında yangının büyümesini önleyecek önlemleri içerir.

Yangın kopartımanı, otomatik kapanan yangın bölmesi, ısı ve duman yalıtımı, havalandırma kanalı damperi, duman tahliyesi, kaçış merdiveni gibi binanın yapı düzenlemeleri pasif güvenlik önlemlerini kapsamaktadır. Yangın emniyeti ve korunma yöntemlerinin maddelerine göre bu yapı malzemelerinde yanabilecek herhangi bir malzemenin kullanılmaması gerekmektedir. Kaçış merdivenleri ile yangın merdivenlerinin en az 90 dakika ile 120 dakika arasında yangına dayanıklılık gösteriyor olması gerekmektedir. Tahliye kapılarındaysa binada bulunan kişi sayısının 50’den fazlaolması durumlarında, kapıların kaçış yönüne doğru açılır olma şartı bulunmaktadır. Kaçış yolunda aydınlatma sistemi de önemli güvenlik önlemlerindendir. Binalarda ve işyerlerinde yangın olmasını önlemek amacıyla uyarıcı ikaz levhalarının olması gerekiyor.

Aktif Güvenlik Önlemleri

Aktif güvenlik önlemleri, yangının başlamasıyla birlikte büyümesinin önüne geçmek, binada bulunanları yapıdan tahliye etmek ve yangını söndürmeye yönelik olan önlemleri içerisine alır.

Yangın söndürme cihazları, manuel ihbar ve alarm sistemleri, otomatik dedektör, yangın dolapları, hidrant sistemi, itfaiye su verme bağlantısı, sabit söndürme sistemleri gibi yangın anına yönelik alınacak yangın emniyeti ve korunma yönlemlerini içeren sistemler, aktif güvenlik önlemleri arasında bulunur. Aktif güvenlik önlemleri binanın büyüklüğüne ve kullanım amacına göre bazı değişkenleri kapsar. Örneğin sabit söndürme sistemlerinin alışveriş merkezleri gibi yüksek binalarda kişi sayısının fazla olduğu yerlerde bulunma şartı vardır.

Yangınla mücadele için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış döküme ulaşmak için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ