Kırmızı Baret | ISG Portalı

Tetanos Aşısı

  • 27 Ocak 2016
  • 2.813 kez görüntülendi.
Tetanos Aşısı

TETONOS AŞISI NEDİR?

Sağlık bakanlığı tarafından kesin sonuç sağlanması için çocukluk döneminden itibaren 5 doz olarak uygulanmaktadır. Halk arasında difteri, boğmaca olarak bilinmektedir. Özelikle yaralanmalarda yaranın büyüklüğüne bağlı olarak doktor istemi ile yapılmaktadır. Bu aşı üç hastalığa karşı olarak muazzam bir etki göstermektedir. Bunlar; ölü difteri, boğmaca, tetonosdur. Aşının içerisinde bu hastalıklara karşı bağışkanlığınızı arttıracak mikroplar bulunmaktadır. Bu sayede mikropa karşı vücut bağışıklık kazanır. Mikropların neden olabileceği hastalıklarında önüne geçmiş olacaktır.

KAÇ YIL KORUR?

Bilinmesi gerek ki bu aşı bir defa vurulup ömür boyu koruma sağlayan aşılardan değildir. Bu aşı türüher insana farklı dönemlerde ve farklı aralıklarda uygulanması gerekir.

Normal bireylerde; 5 ile 10 yıl da bir düzenli uygulanması gerekmektedir.

Bebeklerde; Bebeğin doğumunun ardında 3 doz şeklinde (2. 3. 4. Aylarda tetenos aşısı uygulanır.)

Çocuklarda; 16. Aydan itibaren bir defaya mahsus vurulur. Ardından 7. yaşında bir kez daha ve son olarak da 14 yaşında bir kez daha yapılır.

Hamilelerde; Birer doz şeklinde 2 defa uygulanır. Gebeliğin her döneminde uygulanabilir. Fakat sıklıkla 3. ayın bitiminden sonra uygulanması tercih edilir. Daha önceden tetonos aşıları tam olarak yapılmamışsa ve son aşının üzerinden 10 yıldan az bir süre geçmiş ise gebelikte yapılması gerekmez. Son aşının üzerinden 10 yıldan az bir süre geçmiş ise (5. ve 6. aylarda) bir ay aralık ile iki kez aşı yapılır. 2. aşıdan 6 ay sonra bir doz daha anneye aşı yapılır.

TETONOS AŞISI NASIL YAPILIR?

Bu aşı kas içine yığın bir enjeksiyon türüdür. Ancak aşı kalça kası yerine kol kasına uygulanmaktadır. Sağ veya sol koldan uygulanabilir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

En sık görülen yan etki aşının yapıldığı bölgede kızarıklıklar, hafif ağrı ve şişliktir. Nadiren olsada aşının uygulandığı kolun tamamının şişmeside söz konusudur. 3 ve 6 gün arası süren bu yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

TETANOS AŞISININ İŞ SAĞLIĞINDA ÖNEMİ NEDİR?

Tetanos aşısı, demir-çelik, montaj, nakliye vb. genelde tehlikeli veya çok tehlikeli işyerlerinde çalışan arkadaşlarımıza işe giriş muayenelerinde yapılması gerekir. Küçük yada büyük yaralanmanın çok olduğu alanlarda tetanos aşısının uygulanması çalışanlarımızın korunmasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ