Kırmızı Baret | ISG Portalı

Termal Konfor Ölçümü Nedir?

  • 14 Şubat 2016
  • 3.811 kez görüntülendi.
Termal Konfor Ölçümü Nedir?

Termal Konfor Ölçümü Nedir?

Termal konfor ölçümü, kapalı bir alanda sıcaklık, basınç ve nem değerinin ölçülmesinin yasal yaptırımlarca uygunluğunun belirlenmesi işlemidir. Termal konfor ölçümü, konusunda uzman olan ve gerekli izinlere sahip firmalar tarafından yapılmaktadır. Özel cihazlar yardımıyla ölçümler yapılır. Termal konfor ölçümündeki amaç, insan sağlığı için havalandırma koşullarının uygunluğunu belirlemesidir. Ölçüm sonrasında sıcaklık, basınç ve nem dengeli olmalıdır. Başka bir deyişle sıcaklık, nem ve basınç ideal olmalıdır. Dengenin olmaması durumunda insan sağlığında ciddi sorunlar görülür. İşyerinde gerekli koşulların sağlanması açısından termal konfor ölçümü yaptırılmak zorundadır. 6311 kanuna göre işçi sağlığı ve iş güvenliği hükmünde termal konfor ölçümü standartlara bağlıdır.

Termal konfor ölçümü yapılması sırasında kullanılan cihaz nem, sıcaklık ve hız sensoru görevindedir. Bu sensor sayesinde çalışma ortamının sıcaklığı, nemi ve hava akım hızı ölçülür. TSE aracılığıyla yayınlanan TS2361:1976’da belirtilmiş olan kurallar dikkate alınarak ölçümler yapılmaktadır.

Termal Konforu Etkileyen Faktörler

-İşyerinde çalışan tarafından yapılan işin ağır ya da hafif olması ölçümü etkiler.

-Ölçümün standartları ortamda bulunan kişi sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

-Çalışanların cinsiyetleri ve fiziki yapısı termal konforu etkileyen faktörlerdendir.

-Termal konfor ölçümü sonrasında işçilerin çalışma sırasında kullanmaları gereken giysiler de belirlenmektedir.

İşçilerin çalışma ortamında nem, sıcaklık, hava akamı hızından olumsuz olarak etkilenmemesi için termal konfor ölçümü yapılır. Çalışma ortamında ilk olarak işçiler ortamın sorunlarından etkilenmezken, daha sonrasında termal konforun gerekliliğini hisseder ve uygunluk sağlanmadığında mesleki hastalıklar görülmeye başlanır.

İşçilerin günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri işyerlerinde konforun sağlanması gerekli olan bir durumdur. Çalışma şartlarına ve ortamın uygunluğuna bağlı olarak işçilerin sağlıkları güvenlik kapsamında olacak ve işçilerden alınacak verim de doğrusal oranda artışı sağlayacaktır. İş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğüne göre kapalı alanlarda sıcaklık ile nem seviyesinin işin niteliğine uygun olması gerekir. Bu esas dikkate alınarak termal konfor ölçümü yapılır. Ölçüm sırasında tutulan raporlar uluslar arası mevzuata göre yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ