Kırmızı Baret | ISG Portalı

Tehlikeli madde bulunduran iş yerleri için acil eylem planı

  • 01 Nisan 2016
  • 864 kez görüntülendi.
Tehlikeli madde bulunduran iş yerleri için acil eylem planı
Yangın, patlama ve toksik yayılım gibi kazaların yanı sıra deprem, sel gibi doğal afetlerde uygulanacak acil durum planları hazırlanacak.

“Üst seviyeli kuruluş” olarak adlandırılan ve belirli bir düzeyin üstünde tehlikeli madde bulunduran işletmeler, yangın, patlama ve toksik yayılım gibi kazaların yanı sıra deprem, sel gibi doğal afetlerde uygulanmak üzere “Acil durum planları” hazırlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan “Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılmasına Yönelik Dahili Acil Durum Planı Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile belirli bir seviyenin üstünde tehlikeli madde bulunduran işletmelerin olası kaza ve afetlere karşı hazırlamaları gereken acil eylem planlarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre, söz konusu işletmelerin hazırlayacağı dahili acil durum planları, olası kazaların etkilerini en aza indirmek ve insan, çevre ve mala gelebilecek zararları sınırlamak için gerekli tedbirleri alınmasını, kaza ve acil durumların organize edilmesini hedefleyecek.

İşletmelerde, yangınlara karşı yeterli sayıda, uygun kaynak ve ekipman bulunacak, acil durumlarda çalışanların etkilenmeyeceği mesafede veya korunakta toplanma noktası/noktalar belirlenecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ