Kırmızı Baret | ISG Portalı

Taşıma İşlerinde İş Güvenliği

  • 03 Aralık 2017
  • 950 kez görüntülendi.
Taşıma İşlerinde İş Güvenliği

Taşıma meslek hayatımızın dışında günlük yaşamımızda da sıklıkla kullandığımız bir işlevdir. Teknolojinin ilerlemesiyle çalışma ortamlarında elle taşıma dışında iş makineleriylede taşıma işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Taşıma Nedir ?

Her türlü hammadde ve ambalajlı, ambalajsız ürünün bir noktadan birçok noktaya taşınması, yükseklik kazandırılması, konum ve pozisyonunun değiştirilmesine yönelik taşıma yapılan işleve denir. Elle taşıma dışında tekerlekli taşıma, raylı taşıma ve konveyörlerle(transportör) taşımalar yapılmaktadır.

Bu sistemlerle yapılan çalışmalarda iş güvenliği alanında dikkat etmemiz gereken durumlar şöyledir;

Transportörlerle(Konveyörler) Taşıma

Tranportörlerin gerekli yerlerine üst geçitler yapılmalı, yerde ve çukurda olanlara korkuluk yapılmalı, çalışanların üstünden geçiyorsa saç levha veya tel kafes ile korunmalı, yüklerin boşaltma yerleri hareket ve germe tertibatının bulunduğu yerlere(İnsanların bulunduğu yerler) durdurma tertibatı konulmalı, bantlı transportör boyunca yürüme yolu varsa boydan boya uzanan ve çekildiğinde sistemi durduran emniyet teli tertibatı olmalı, meyilli taşımalarda yüklerin kaymasını önleyen mekanik tertibatlar bulunmalı, operatörün göremediği yerlere uzanan transportörlerde sesli ve ışıklı uyarı sistemi bulunmalı, malzemelerin boşaldığı silo ve depoların ağzında ızgaralar bulunmalı, sonsuz vidalı transportörler çelik oluklar içinde olmalı, olukların cıvata ile sabitlenen kapakları olmalı,  kapağın altında metal ızgaralar olmalı, kapak açıldığında sistemi otomatik durduran tertibat bulunmalı, pnömatik transportörlerin emici ağızlarına  kafes koruyucu yapılmalıdır.

İnsan Gücü ile Taşıma

Malzemelerin kaldırılması, taşınması ve istiflenmesinde ve depolanmasında genellikle mekanik araçların kullanılması esastır. İnsan gücü ile yapılan kaldırma ve taşıma işlerinde emniyetli kaldırma ve taşıma metotlarına uygun olarak çalışılmalı, kişinin yaşına ve cinsiyetine uygun ağırlıkların kaldırılması ve taşınması, ekip halinde yapılan çalışmalarda, kumanda hareket ve işaretleri kullanılmalı, kumanda hareket ve işaretlerinin önceden belirlenmesi ve çalışanlara öğretilmeli, yuvarlanabilir malzemelerin eğik düzlemde taşınması esnasında eğik düzlemin alt tarafında yükün önünde durulmamalı, takozlar kaldıraçlar halat ve ipler kullanılmalı, malzemelerin ayağa düşme kesme vb. zarar verme ihtimaline karşı, kişisel koruyucu malzemelerin kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ