Kırmızı Baret | ISG Portalı

Silikozis Nedir?

  • 17 Ağustos 2017
  • 1.177 kez görüntülendi.
Silikozis Nedir?

Silikozis Nedir ?

Kristal yapılarda bulunan, silika olarakta adlandırılan silikon dioksitin çalışma alanlarında solunum ile alınması sonucuyla oluşan mesleki bir akciğer hastalığı olarak adlandırılır.

Silikon Dioksit, yer kürenin ana bileşenlerinden biri olup kaya maddelerin içerisinde % 20 % 100 ‘e kadar değişien bir oranda bulunmaktadır.

Hangi Mesleklerde Silikozis ‘e Rastlanmaktadır ?

Yer küreyi oluşturan ana bileşenlerden biri olan Silikon Dioksit kaya maddenin girdiği çoğu işletmelerde bulunmaktadır.

Maden ocakları, taş ocakları, sondaj çalışmaları, tünel açma çalışmaları, kumlama çalışmaları, inşaat sektörü, çimento ve beton üretimi yapan işletmeler, cam imalatı, yol yapımı, döküm işlemleri, diş labratuvarları, tarımla uğraşan işletmeler.

Ülkemizde alınan sonuçlara göre özellikle kot taşlama, teflon tencere yapımı ve elektrik kablo imalatı gibi sektörlerde Silikon Dioksit ile ilgili bildirimler alınmıştır.

Maden işletmelerinde Silikon Dioksit ile ilgili koruyucu çalışmalar sonucunda maruziyet gözle görülür biçimde azalma göstermiştir.

Korunma Yöntemleri Nasıl Olmalıdır ?

Çalışanların çalışma alanında mutlaka kişisel koruyucu donanımlarını kullanmaları gerekmektedir. Yapılan işlemlerin kapalı sistemlerle uygulanması, ıslak kumlama ve etkili havalandırma sistemleri toz maruziyetini önemli ölçüde azaltacaktır. Tüm çalışanların ve işverenin Silikon Dioksit hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Silikon Dioksitle ilgili sık sık eğitimler düzenlenmelidir. İşyeri ortamının periyodik olarak ölçümleri yapılmalı ve değerlendirilmedir. Çalışanların periyodik düzende solunum fonksiyon testleri ve akciğer grafileri kontrol edilmelidir.

Kaynak:Atatürk Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Prof. Dr. Metin Akgün – Silikozis PDF.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ