Kırmızı Baret | ISG Portalı

’KÖPEĞE KARŞI SAVUNMA” Eğitimi

  • 03 Nisan 2016
  • 1.114 kez görüntülendi.
’KÖPEĞE KARŞI SAVUNMA” Eğitimi

Antalya’da elektrik sayacı okuma personeli köpeklerden şikayetçi olunca ‘ultrasonik köpek kovucu’lar dağıtıldı ancak sorun çözülmedi. Sokak köpeklerinde işe yarayan cihaz, Pitbull gibi saldırgan cinslerde ise ters tepki gösterince eski usul çare oldu: “Köpek görünce çömelin”
Antalya’da iş kazalarının önüne geçmek isteyen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (Akdeniz EDAŞ), elektrik yalıtımlı özel üniformalar ve eğitimlerle elektrik kaynaklı iş kazalarını minimalize etti. Ancak alınan hiçbir önlem köpek ısırmalarının önüne geçmeye yetmedi. Personele ‘ultrasonik köpek kovucu’lar dağıtan şirket, bu yöntemden de istenilen verimi alamadı.
Sokak köpeklerinde işe yarayan cihaz, pitbull gibi saldırgan cinslerde ise ters tepki gösterdi. Kovucuya rağmen ısırılan personel sayısı artınca cihaz kullanımı zorunluluk olmaktan çıktı ve isteğe bağlı hale getirildi. Şirket son çareyi ise eğitimde buldu.

Gökhan Celal Akdeniz, elektrik çarpmalarına karşı alınan başarının köpek ısırmalarında ise yakalanamadığını söyledi.Celal, “Köpek savar cihazların saha denemesini yaptık. Ancak etkisinin kısıtlı olduğu, bazı köpekleri daha da agresifleştirdiği sonucuna varıldı. Bu nedenle cihazın kullanma zorunluluğu kaldırıldı, kullanımı isteğe bağlı oldu” dedi.

Yöntem Şehir Efsanesi

Gökhan Celal çözümü eğitimde bulduklarını anlattı. Akdeniz,, iş güvenlik alanında sayaç okuma personeline köpek saldırılarından korunma yolları, köpeklerle beden dili ile iletişim gibi konularda personeli bilgilendirdiğini söyledi. Verilen eğitimde bir şehir efsanesi olarak bir çoğumuzun aşina olduğu ‘köpek görünce çömelin’ uyarısı, en kesin çözümlerin başında geliyor. Diğer yöntemler ise ‘köpeklerle göz teması kurmamak’, ‘köpek görünce kaçmamak’ ve ‘yerden taş alıyor gibi yapmak’ olarak sıralanıyor.

En sık rastlanan ikinci kaza

Toplamda 1 milyon 600 bin abonenin bulunduğu Akdeniz bölgesinde sayaçları okuyan 223 personel bulunuyor. Sayaç kesim işlemi, arıza tespiti ve sayaç değişimi yapan personelle birlikte ise Endeks Okuma Kesme Bağlama Birimi personeli sayısı 478’e kadar çıkıyor. Günde ortalama 65 bin sayacın okunduğu Akdeniz bölgesinde en sık rastlanan iş kazası ise trafik kazalarının ardından köpek ısırması. 2014’te yüzde 21 lan köpek ısırma vakaları, 2015’te yüzde 28’e kadar çıktı. 2015’te yüzde 14 olan elektrik kaynaklı iş kazaları ise 2015’te alınan önlemlerle yüzde 4’e geriledi.

IHA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ