Kırmızı Baret | ISG Portalı

Portör Muayenesi Nedir ?

  • 26 Ekim 2015
  • 4.107 kez görüntülendi.
Portör Muayenesi Nedir ?

Bir insan veyahut hayvanda yer alan mikroorganizma değerlerinin insan vücudunda taşınıyor olması ya da mikroorganizmaların farklı insanlara virüs bulaştırma durumu ve hastalık belirtilerinin önceden engellenmesi durumu için istenmekte olan bir muayene türüdür.

Portör muayenesi ile beraber gaita kültürü, boğaz kültürü, burun kültürü aynı zamanda da gaitanın mikroskobik incelemeleri yapılması durumunda işçinin sağlığı ve işçi ile birlikte çalışacak olan bireylerin sağlığı ön planda tutulur.

Portör muayenesi sonucunda dışkı üzerinde mikroskobik incelemeler yapılması önem arz eder. Aynı zamanda da akciğer grafisi tüberküloz ile ilgili olarak meydana gelebilecek problemlerin önceden teşhisini ve giderilmesini sağlar. Boğaz ve burun kültürünün yapılmasından dolayı da etkin sonuçlar elde edilebilir ve yılda en az bir kez bu durumun kontrol altına alınması aynı zamanda da gaita kültürünün incelenmesi gerekmektedir.

Portör muayeneleri ile beraber bulaşıcı hastalık taşımakta olan bireylerin kontrol altına alınması ve buna karşılık çevresindeki insanların da sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi önem arz eder.

Kimler portör muayenesi yaptırmalı ?

Portör muayenesini mutlaka yaptırması gereken bireyler gıda üzerine çalışmakta olan insanlar otel, motel, pansiyonlarda hizmet vermekte olan insanlar berber ya da kuaförler hamam ve sauna da hizmet vermekte olan insanlar bar pavyon ya da gazinolarda çalışmasını sürdürmekte olan bireylerdir. Aynı zamanda da güzellik salonu gibi iş kollarında çalışmalarını yürütmekte olan bireyler mutlaka yılın belli dönemlerinde portör muayenelerinin de gitmesi gerekmektedir.

Portör muayenesi nerelerde yaptırılmalı ?

Yapılacak olan portör muayeneleri mutlaka resmi olarak belirlenmiş olan sağlık kurum ya da kuruluşlarında yapılmalıdır. Akciğer grafisi haricinde halk sağlığı laboratuvarları da tercih edilebilmektedir. Devlet hastanelerinde ya da eğitim ve araştırma hastanelerinde de portör muayenelerini yaptırmanız mümkündür. Bilmenizi isterim ki bulunduğunuz şehrin bölge hıfzıssıhha enstitülerinde rahat bir şekilde portör muayenelerini yaptırabilirsiniz. Tabi buralarda akciğer grafisi hariç tutulmaktadır.

Portör muayenesi yaptırabileceğiniz bir başka kuruluş ise özel olarak hizmet vermekte olan sağlık kurumları ya da kuruluşları değerlendirilebilir. Bakanlık tarafından verilmiş olan özel ruhsatlı hastanelerde de portör muayeneleri yaptırabilir. Ayrıca ruhsatlı bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte olan tıbbi tahlil laboratuvarlarında ve özel radyoloji laboratuvarlarında portör muayenelerini yaptırmanız mümkün olacaktır.

Özellikle gıda sektörü için düzenli bir muayene şartı aranıyor ;

Portör muayenesi özellikle gıda sektöründe çalışmasını sürdürmekte olan bireyler tarafından en az üç ayda bir düzenli olarak yaptırılması gereken bir muayene türüdür. Portör muayeneleri için pamuklu bir çubuk olan ürün ile portör alınacak bölgenin içeriğinde yer alan parazitlerin kontrol altına alınması sağlanır. Ayrıca dışınızdan örnek alınması ile beraber ince ve uzun bir tüp içerisinde yer alan pamuklu bir çubuk yardımıyla numune alınması sağlanır.  Böylelikle gerekli portör muayeneleri gerçekleştirilecek bireylerin sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi mümkün olacak ve işini güvenle yürütebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ