Kırmızı Baret | ISG Portalı

Pakistan’da maden patlaması, en az 5 işçi öldü

  • 04 Nisan 2016
  • 999 kez görüntülendi.
Pakistan’da maden patlaması, en az 5 işçi öldü

Pakistan’da Orakzai kentinde bulunan kömür madeninde patlama meydana geldi, en az 5 işçi yaşamını yitirirken 6 işçinin de ağır yaralı olduğu öğrenildi.

 

Pakistan Mazdoor Mahaz (İşçi Cephesi) Genel Sekreteri Chandury Shaukat Ali’nin verdiği bilgilere göre bu aynı madende son bir ayda gerçekleşen ikinci patlama. 20 gün önce meydana gelen ilk patlamada da 11 işçi hayatını kaybetmişti.

Shaukat Ali, göçük nedeniyle kurtarma çalışmalarının gerektiğini gibi yapılamadığını belirtirken, yerleşim yerlerinden oldukça uzakta bulunan maden ve çevresinde telefon ve internet bağlantısı olmamasının da haber alınmasını zorlaştırdığına dikkat çekti. Kömür madeninde daha önce patlama yaşanmasına rağmen bölgede ne bir ambulansın ne de acil ilkyardım desteğinin bulunmadığını belirten Shaukat Ali, hükümetin bu ilgisizliğini lanetlediklerini belirterek, “Hükümet, maden işçilerinin sağlığından sorumludur. 1929 yılında kabul edilen maden yönetmeliği ve işçi güvenliği yasaları uygulanmamaktadır. Maden işçileri en zor ve tehlikeli işleri en kötü çalışma koşullarında yapmaktadır. Yasaların uygulanmaması maden işçilerinin sağlığını ve hayatını tehlikeye atıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ