Kırmızı Baret | ISG Portalı

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri

  • 25 Ocak 2016
  • 2.643 kez görüntülendi.
Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri

Ortak sağlık ve güvenlik birimi, minimum bir işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinden oluşmaktadır. Sağlık ve güvenliğin sağlanması amacıyla özellikle sanayi olarak değerlendirilen işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı bulunmak zorundadır. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının yaptığı çalışmalarda yardımcı olmak amacıyla da diğer sağlık personeli bulunur. Ortak sağlık güvenlik birimleri ile beraber işyeri sağlık ve güvenlik birimi, çalışanların sağlığı koruyacak ve güvenli bir ortamın oluşumunu sağlamak amacıyla, verimli çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunur. Ortak sağlık güvenlik birimleri normal iş akışını aksatmamalıdır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinin Görevleri

-İşyerinde çalışan işçilerin sağlık gözetiminin yapılması, uygun çalışma ortamının sağlanması ve ortamın gözetiminin yapılmasını ortak sağlık güvenlik birimleri sağlar.

-Hijyen, temizlik, çalışmaya elverişli ortam, kişisel koruyucu donanımların kullanılması konusunda eğitim, danışmanlık ve bilgilendirme yaparlar.

-İhtiyaç olduğunda ilkyardım ve acil müdahale ile sorumludurlar.

– Gerekli konularda kayıt ve istatistikleri tutarlar.

Ortak sağlık güvenlik birimleri, çalışma ortamını gözeterek, işyerinde sağlık ve güvenlik bakımından tehlikelerin ortadan kalkmasını sağlayarak, bu tehlikelerin ortadan kalkmasında düzeltici faaliyetlerde görev alırlar.

-İşyerinde meydana gelebilecek kaza, yangın ve doğal afetlere karşı acil durum planlamaları yapılır. Acil bir durumda yapılması gereken müdahale ve ilkyardım konusunda yapılması gerekenler, uygulamalar yürütülür ve organize edilir. Gerekli olması durumunda ilkyardım ve acil durumlarda kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olur.

-İşyerinde bulunması gereken ilkyardım gereçlerini ve bu konuda çalışanların eğitimlerini almasını sağlar.

-Çalışma ortamı ile işçilerin sağlık kontrollerinin bilgileri belgeler halinde saklanır.

-Yıllık olarak değerlendirme raporu oluşturarak, görev aldığı iş yerinde sağlık ve güvenlik gözetimini yaparak kayıt altına alır ve yıllık değerlendirme raporunu işverene, iş sağlığı ve güvenliği kuruluna, Genel müdürlüğe göndermekle yükümlüdür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. forklift yolu dedi ki:

    teşekkürler çok güzel bir paylaşım bloğunuzu severek yakından takip ediyorum

BİR YORUM YAZ