Kırmızı Baret | ISG Portalı

Ohsas 18001 Nedir ?

  • 21 Ocak 2016
  • 1.382 kez görüntülendi.
Ohsas 18001 Nedir ?

OHSAS 18001’in Temel Amacı

İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal mevzuatın ışığı altında kuruluştaki söz konusu riskleri ortadan kaldırarak veya en aza indirerek sağlıklı güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak ve bu ortamı yönetmektir. Daha detaylı incelediğimizde ise ohsas 18001’i üç ana başlıkta inceleyebiliriz.

  • Çalışanları korumak:

Çalışanları İş yerinin olumsuz etkilerinden korumak rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak iş sağlığı ve güvenliğinin ilk amacıdır.

  • Üretim güvenliğini sağlamak:

İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş gücü kaybı ve iş günü kayıplarının en aza indirilmesi dolayısıyla iş veriminde artışın sağlanması üretimin korunması iş sağlığı güvenliğinin amaçlarından birisidir.

  • İşletme güvenliğini sağlamak:

Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları ve devre dışı kalmaların ortadan kaldırılması işletme güvenliğini sağlayacaktır.

Ohsas 18001 ‘ in sağladığı faydalar:

İş yerlerinde ölüme, hastalığa, yaralanmaya, hasara ve diğer kayıplara sebebiyet veren istenmeyen olayların büyük ölçüde engellenmesini sağlar.

Kurumun itibarını artırarak kamu gözünde güvenilir firma imajı kazandırır.

Çalışanların motivasyonunu ve katılımını artırır, kuruma güven duymalarını sağlar.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ulusal ve uluslar arası şartlara ve yasalara uygunluğunu gösterir.

Sonuç olarak; Ohsas 18001 ‘i proaktif bir yaklaşımla zararla sonuçlanabilecek olası tehlikelerin önceden tespitini ve gerekli önlemlerin alınmasını hedefler. Sektör ve ölçek gözetmeksizin her işletmeye uygulanabilen ve gönüllük esasına dayanan bir yönetim sistemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ