Kırmızı Baret | ISG Portalı

NACE Kodu Nedir?

  • 29 Haziran 2017
  • 1.001 kez görüntülendi.
NACE Kodu Nedir?

NACE (ekonomik aktivitelerin terminolojisi), Avrupa ekonomik topluluğunun ekonomik faaliyetleri istatistiksel olarak sınıflama yöntemidir. NACE gruplandırması iş koluna göre sınırlandırma yapmaya yarar. NACE kodu yöntemiyle elde edilen istatistiksel veriler Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerin karşılaştırmasının bir referans noktası olarak kullanılabilmektedir. Bu kodlama sayesinde Uluslararası Standart Endüstriyel Sınıflandırma (ISIC) yöntemine göre toplamam istatistiksel veriler de karşılaştırılabilir.

NACE Kodu Belirleme

NACE kodu hiyerarşik olarak ürün ve hizmetleri dört seviyeye bölmüştür. Bunun için de kodun başlangıcına bir harf ve devamına dört dijitten oluşan bir sayı koymuştur. Baştaki harf ekonomik faaliyetin bölümünü göstermektedir. Bu harf aktivitenin bağlı olduğu en geniş kümeyi tanımlamaktadır. Harften sonra gelen iki dijit aktivitenin departmanını gösterir. Üçüncü dijit aktivitenin grubunu gösterir. Son olarak da dördüncü dijit aktivitenin sınıfını gösterir. Şimdi bir örnek yardımıyla kodun okunuşunu anlayalım. Q 86.23 kodunun ne anlama geldiğine bakalım. Q insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetlerini göstermektedir. 86 insan sağlığı aktivitelerini göstermektedir. 2 tıbbi ve diş pratiği aktivitelerini göstermektedir. 3 diş pratiği aktivitelerini göstermektedir. Yani bu kod diş pratiği aktivitelerini göstermektedir.

NACE Kodları Ne İçin Kullanılır?

  • NACE kodunun oluşturulmasında kullanılan sistem ISIC, CPC, HS, CPA, CN ve PRODCOM yöntemiyle elde edilen verilerin karşılaştırılmasına müsaade etmektedir.
  • Bir organizasyonun Çevresel Yönetim Sistemi Uygulamalarına başvurabilmesi için NACE koduna ihtiyacı vardır.
  • Ülke ekonomilerindeki faaliyetlerin birbiriyle karşılaştırılmasında ortak bir dil oluşturur.

Tarihsel Süreç

1970’te ortak bir istatistiksel veri tasnif yöntemi oluşturmak amacıyla ilk NACE kodu sistemi üretilmiştir. Bu ilk kodlamada tüm ekonomik faaliyetler sınıflandırma işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra Eurostat, ISIC’ta yetersiz olarak gördüğü tasnif yöntemlerini baz alarak NACE kodlarında revizyona gitmiş ve ilk revizyon olan NACE rev 1’i yayınlamıştır. Bu değişiklik 9 Ekim 1990’da yayınlanmıştır. 2002 yılında kurum yeni bir revizyon yapmış ve NACE rec 1.1’i yayınlamıştır. Daha sonra 2006 yılında NACE rev 2 yayınlanmış ve bu revizyonlu versiyonu 1 Ocak 2008’de kullanmaya başlamıştır. NACE kodlama düzeni hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ