Kırmızı Baret | ISG Portalı

MSDS Nedir Nasıl Hazırlanır?

 • 18 Haziran 2018
 • 635 kez görüntülendi.
MSDS Nedir Nasıl Hazırlanır?

MSDS, dilimizde Malzeme Güvenlik Bilgi Formu olarak adlandırılan ancak, global olarak Material Safety Data Sheet olarak anılan bir terimdir. Türkçe kısaltması karşımıza GBF olarak da çıkabilmektedir.

Malzeme güvenlik bilgi formu MSDS, kimyasal maddelerin depolanması ve kullanımı esnasında ortaya çıkabilecek güvenlik ve sağlık açısından risk oluşturma potansiyeline sahip durumların tamamını kabul edilebilir seviyeye getirme veya ortadan kaldırma için hazırlanmış olan bilgilendirme dokümanıdır. Malzeme güvenlik bilgi formu- MSDS, kullanılan kimyasalın risk ve tehlikeleri ile ilkyardım adımlarını anlatan detaylı bilgilendirme içermektedir.

Türkiye’de malzeme güvenlik bilgi formu ile ilgili tüm yetkiler, içerikler, formun niteliği, “Zararlı Maddeler Ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik” ile belirtilmektedir.

 

MSDS Nereden Alınır?

MSDS, Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen usul ve yöntemlere göre malzemenin tedarikçisi veya üreticisi tarafından hazırlanmalıdır. Bu konu; ilgili yönetmeliğin 5. Maddesinde belirtilmiştir.

Kullanıcılara düşen görev, yönetmelik ile kesinlik kazanmış olan bu duruma binaen malzeme güvenlik bilgi formlarını tedarikçilerden veya üreticiden Türkçe olarak edinmeleridir.

MSDS Nasıl Hazırlanır?

msds hazırlamaMSDS, yukarıda da belirttiğim üzere malzemeyi üreten üretici veya tedarikçi tarafından kesinlikle Türkçe yayınlanması gereken bir bilgi formudur. Bu form; sızıntı, sızıntı prosedürleri, parlama noktası, içeriği ve saklama yönergeleri gibi bilgileri bulundurmak zorundadır.

Malzeme güvenlik bilgi formlarının içeriğinde malzemelerin nasıl depolanacağı, ilgili malzemenin teması halinde neler yapılacağı, maruziyet durumlarında gösterilecek tutumlar gibi bilgilerin kesinlikle olması gerekmektedir. MSDS hazırlarken bilgilerin ülkemizde kesinlikle Türkçe yayınlanması ve kimyasal ile ilgili doğru bilgilerin aktarılması gerekmektedir. Bununla birlikte MSDS’lerin açıklayıcı ve sade bir dille hazırlanması da oldukça önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

MSDS’de bulunması gerekenler nelerdir?

Malzeme güvenlik bilgi formlarının nasıl hazırlanacağı ve içerisinde neler olacağı 16 ayrı bölüm ile belirlenmiştir. Bunlar;

 1. Karışım / Maddenin – Dağıtıcı veya Şirketin Açık kimliği
 2. Zararlılık Tanımlamaları
 3. Bileşim / İçindekiler hakkında detaylı bilgilendirme
 4. 4- İlk Yardım Önlemleri
 5. 5- Yangınla Mücadele Önlemleri
 6. 6- Kaza Sonucu Yayılmaya Karşı Önlemler
 7. 7- Elleçleme ve Depolama
 8. 8- Maruz Kalma Kontrolleri / Kişisel Korunma
 9. 9- Fiziksel ve Kimyasal Özellikler
 10. 10- Kararlılık ve Tepkime
 11. 11- Toksikolojik Bilgiler
 12. 12- Ekolojik Bilgiler
 13. 13- Bertaraf Etme Bilgileri
 14. 14- Taşımacılık Bilgisi
 15. 15- Mevzuat Bilgisi
 16. 16- Diğer Bilgiler

 

MSDS Kimler Tarafından Hazırlanır?

Malzeme güvenlik bilgi formları, TUBİTAK tarafından akredite olmuş bilgi güvenlik formu hazırlayıcılar veya sertifikalı malzeme bilgi güvenlik formu hazırlayıcılar tarafından hazırlanabilmektedir. Bilgi formu hazırlayıcılar, TUBİTAK tarafından akredite olan kuruluşların yaptığı sınavdan 100 üzerinden 70 almaları durumunda bu yetkiye sahip olabileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ