Kırmızı Baret | ISG Portalı

Msds Formu Hazırlanışı

  • 01 Temmuz 2017
  • 990 kez görüntülendi.
Msds Formu Hazırlanışı

Günümüzde kimyasal maddelerin olmadığı bir alan yoktur. Bu kimyasal bileşiklerin bazıları yanıcı, parlayıcı, kanserojen ve ölümcüldür. İnsanoğlunun bu kimyasalların hepsinin özelliğini bilmesi mümkün değildir. Bu amaçla bilgi formları hazırlanır. Bu formlara MSDS denmektedir. Msds nedir Açılımı (Material Safety Data Sheet) olan ve dilimizde malzeme güvenlik formu olarak bilinen bu form kimyasal maddelerin ya da bileşiklerin özelliklerini barındırır. Depolama ve kullanım anında doğabilecek iş sağlığı işçi güvenliği problemlerinin önüne geçebilmek için hazırlanır.

MSDS nasıl hazırlanır ?

MSDS Yönetmeliği

Kimyasallar satılırken ya da üretilirken MSDS hazırlanması ve satın alan kişiye ibrazı zorunludur. Bunun hakkındaki yönetmelik 26 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan resmi gazetede mevcuttur. Bu yönetmelik, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmış olup, Tehlikeli Maddeler Ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması Ve Dağıtılması olarak geçmektedir.

Msds Formu Hazırlanışı ve Olması Gereken Maddeler

MSDS hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.  MSDS hazırlanırken öncelikle kimyasal maddenin ismi, üretici bir şirketse şirketin ismi, şayet üretici şahıs ise işin tanımı yapılmalıdır. Kimyasal maddenin veya bileşiğin içeriği uluslararası standartlarda yazılmalıdır. Kimyasal maddenin sahip olduğu potansiyel tehlikeler ve bu tehlikelerin gerçekleşmesi durumunda alınacak tedbirler liste haline getirilmeli ve açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bundan sonra bu maddelere maruz kalınması durumunda uygulanacak ilk yardım önlemleri açıklanmalıdır. Ölümcül dozajlar mutlaka belirtilmelidir.

Bu bileşiklerin nasıl depolanması ve taşınması gerektiği, hangi koşullarda saklanması gerektiği belirtilmelidir. Bunların dışında kaza sonucu dökülen ve saklama araçları kırılan maddelerin yayılmasına karşın alınacak önlemler ve uyarılar kimyasalın MSDS'inde mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca, bu kimyasalların fiziksel ve kimyasal özellikleri yer almalı, madde şayet yanıcı ya da parlayıcı özelliğe sahipse, hangi derişim oranlarında yanıcı ve patlayıcı olduğu MSDS'e yazılmalıdır. Ek olarak, maddenin kararlılığı kullanıcıya bildirilmelidir.

Bir maddenin MSDS'inde bileşiğin insanlar üzerinde ne gibi toksik etkileri olduğu belirtilmeli ve buna ek olarak bu bileşiklerin hangi koşullarda bertaraf edileceği MSDS'te yer almalıdır. Bu bileşiklerin doğaya ne gibi etkileri olacağı, varsa zararları bu formda yer almalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ