Kırmızı Baret | ISG Portalı

Mobbing İş Yerinde Psikolojik Taciz

  • 28 Temmuz 2015
  • 1.745 kez görüntülendi.
Mobbing İş Yerinde Psikolojik Taciz

Mobbing nedir ?

Mobbing İngilizce bir kelime kökeni olarak bilinmektedir ve “mob” kelime kökünden gelmektedir. Bu durum aşırı şiddetli ilişki ya da yasaya uygun olmayan bir durum olarak analiz edilmektedir. Ayrıca bilmenizi isterim ki bu durum mevcut güç ya da pozisyonların kötüye kullanılmasını amaç etmektedir.  Mobbing uygulamakta olan kişiye tacizci Mobbing’e maruz kalmış olan kişisi mağdur ismi verilmektedir. Böyle bir durum genellikle 6 aylık iş sürecinde meydana gelmektedir.

Mobbing kanıtlanırsa ne olur?

İş yerlerinde meydana gelmekte olan psikolojik tacizler olarak da tabir edilmekte olan bu durum baskı ya da küçük düşürücü davranışlar olarak da değerlendirmenin mümkün olduğu bilinir. Yönetici vasfındaki bireylerin alt sınıftaki bireylere karşı aşağılayıcı bir tutum sergilemesi haline Mobbing denilmektedir. Hastanelerden alınacak olan raporlar Mobbing konusunda yeterli düzeyde bir delil olarak bilinmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde Türk Ceza Kanunu 105. maddesi ve iş kanunu 24. maddesi dâhilinde bu durum değerlendirmeye alınmaktadır. Bununla ilgili olarak açılan davalar delillerin yeterli olması halinde işçi lehine sonuçların elde edilebiliyor olduğu gözlenmektedir. Bu rahatsızlıkların doktor raporu ile belgelendirilmesi halinde etkili sonuçlar elde etmenin mümkün olduğu görülecektir.

Mobbing durumunun %100 olarak kanıtlanması şartı aranmamaktadır. Bu durumun kanıtlanması halinde haklı fesih gerçekleştirilir. Böyle bir durumda çözüm elde etmek isteyen bireyler verimliliği arttırmak adına çalışırken eğer birileri kötü sözlerle onu yıldırmaya çalışıyorsa gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu durumda en iyi mücadele için kişi kurban rolünü kabullenmelidir. Bu durumda kanıt elde etmenin en iyi yöntemi süreçten detayları iyi bir şekilde toplamak ve duyguların iyi bir şekilde bastırılmasına, tepkisizliğe devam etmek ile başlayacaktır. Beraberinde gelecek olan Mobbing ile beraber mahkeme yoluna başvurmakta fayda olacaktır. Bazı şirketlerde şirket kültürü eğer oluşmamışsa ve patron odaklı bir yapı varlığını sürdürüyorsa bu durumlarda Mobbing en çok görülmekte olan unsurlar arasında yer alır. Duygusal merkezli bir yapıya sahip olması ile bilinmekte olan bu durum insanları psikolojik anlamda bir takım sorunları beraberinde getirecektir.

Mobbing durumu eğitim durumu ve bireylerin durum ile yüzleşmesi ile eş değer nitelikler arasında görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde bir iş güvenliği uzmanından yardım almakta fayda olacaktır. Yönetim kadrolarında saydamlığı ilke edinmemiş olan bireyler maalesef ki bu duruma başvurarak işçiyi yıldırmayı amaçlamaktadır.

Mobbing nasıl ispatlanır?

İş yerlerinde meydana gelen bu durum bireylerin iş akdini feshetmeye kadar gidecek bir durum olarak görülmekte olsa da Mobbing durumunun kanıtlanması gerekmektedir. Bu durumu ispatlamak için genellikle epey zor bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Lakin bu süreçte eğer psikolojik olarak şiddete tabi olduğunuzu düşünüyorsanız ve hakaretlere göz yumuyorsanız ya da küçük düşürmelerden bunaldıysanız mutlaka mahkemeye beyan etmek üzere yaşadığınız durumları not almanız gerekecektir. İş yerinizde zamansız bir şekilde telefon aramaları söz konusu oluyor ise bu durumları mutlaka not almalı ve GSM operatöründen gerekli dökümleri almalısınız.

Böyle bir durum karşılığında mahkeme onayı olamdan alınacak ses kayıtları maalesef ki yeterli bir delil olmamaktadır. Bu durumu destekleyecek niteliklerde şahitler olması ya da ofis içi kameraların olması ve zamansız aramalar varsa bunların operatörden ilgili dökümlerin alınması ile beraber kanıtlanması söz konusu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ