Kırmızı Baret | ISG Portalı

Metal Tozunun Zararları

  • 05 Şubat 2016
  • 10.674 kez görüntülendi.
Metal Tozunun Zararları

Metal Tozunun Zararları

Metal ve döküm işlerinde çalışan kişilerin hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Metal işlerinde havalandırmalar yapılıyor olsa da çıplak gözle görülmeyen tozlar ortama yayılır. Bu tozlar işçilerde sliko-tüberküloz hastalığına yakalanma olasılığını yükseltir. Pnömokonyoz adı verilen kronik bronşit hastalığı da metal tozunun zararları sonucunda karşılaşılan diğer bir hastalıktır. Kaynak işlerinde metal dumanlar ortaya çıkar. Bu dumanlar zehirli olabiliyor. Dökümhanelerdeyse fonmaldenit, trietilamin ve dimetiletilamin gibi kimyasallar nedeniyle gözlerde rahatsızlıklar oluşmaktadır.

Zımparalama ve Parlatma

Zımpara taşı, elmas, kumtaşı, doğal korundum, çakmak taşı gibi aşındırıcı işlerde taşlama sırasında alüminyum oksit ve silikon karbür kullanılır. Zımpara ve parlatma işlerinde işçilerin göz hastalıkları, solunum rahatsızlıklarına yakalanma riski vardır. Bu da akciger hastalıklarını ortaya çıkarıyor.

Endüstriyel Yağlar, Metal İşleme Sıvıları

Metal işi sırasında toz, buhar, metal tozları, duman, katkı maddeleri ve kimyasallar ortaya çıkar. Bu maddelerin yağlarından ortaya çıkan cilt hastalıkları ciddi zararlara neden olur. Endüstriyel yağlar ve metal işleme sıvılarının yapısı nedeniyle akciğer hastalıkları vücutta görülür.

Metallerin Yüzeylerine Yapılan İşlemler

Metal eşyalarların kullanımının fazla olması nedeniyle tüketici isteklerine oranla bu eşyaları hazırlayan kişiler, korunma yöntemlerini uygulamadıklarında, metal tozunun zararlarından kaynaklı meslek hastalıklarıyla karşı karşıya gelmektedir. Metallerin yüzeylerine uygulanan kimyasallar, ısı ve basınç metallerin daha dayanıklı olmasını ve görünümünün estetik hale gelmesini sağlamaktadır. Metallerin şekillenmesi amacıyla yapılan işlemlerin elle yapılması ve sarsıntıya neden olmasıyla işçilerde Raynaud Sendromu hastalığı görülür. Metallerin işlenmesinde son ürün ortaya çıkarılana kadar parlatma, taşlama, zımparalama, yüzey işleme, kalama gibi teknikler kullanılır.

Metallerin kazanılması amacıyla da ikincil eritme ve arıtma işlemleri yapılmaktadır. Böylece hurdalar ve işlem atıkları metallerin işlenmesi sonucunda yeniden kazanılmaktadır. Döküm metalleri olan demir, çelik, bronz ve prinçte ise işlem sırasında ortaya katkı maddeleri çıkmakta ve bu durum çalışanlar için çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ