Kırmızı Baret | ISG Portalı

Mesleki ve teknik eğitim okullarında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

  • 23 Nisan 2016
  • 2.368 kez görüntülendi.
Mesleki ve teknik eğitim okullarında iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

Öğrenim durumlarına göre, iş kazalarına en çok  Mesleki ve Teknik Lise mezunları maruz kalıyor. Bunu ilkokul, genel lise, ortaokul, 2 senelik yüksek öğretim ve 4 sene ve üstü yüksek öğrenim mezunları takip ediyor.

 

Sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin ve eğitim ortamlarının oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için, bu yönde bir kültürün oluşturulması ve başta meslek liselerinde olmak üzere tüm toplumda yaygınlaştırılması şart.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Mesleki ve Teknik Eğitim ile İş Sağlığı ve Güvenliği genel müdürlükleri arasında imzalanan protokol kapsamında, meslek okullarında görevli 130 bin öğretmene iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilecek.

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bilincin kazandırılmasına yönelik afiş, broşür vb. materyallerin geliştirilmesi ve dağıtımı yapılarak, il/ilçe mesleki eğitimden sorumlu şube müdürleri, okullarda görev yapan iş güvenliği uzmanları, öğretmenler ve yöneticilere yönelik eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecek.Ayrıca; mesleki ve teknik eğitim verilen atölye ve laboratuvarlarda kullanılması gereken kişisel koruyucu donanımları içeren “Eğitim Materyali” tasarlanması ve dağıtımı yapılacak. İş sağlığı ve güvenliği konusunda öğretmenlere 6331 sayılı Kanun hakkında bilgilendirmeye yönelik hizmet içi eğitimler düzenlenecek.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde 3 bin 291 okulda 1 milyon 750 bin öğrenci eğitim görüyor.Bu okullarda 130 bin civarında öğretmen görev yapıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ