Kırmızı Baret | ISG Portalı

Meslek Hastalıkları

  • 26 Ocak 2016
  • 1.813 kez görüntülendi.
Meslek Hastalıkları

Meslek Hastalıkları

Meslek hastalıkları, sigortalı olarak çalışan işçinin, çalıştığı işin niteliğine bağlı olarak maruz kaldığı geçici ya da sürekli hastalık, bedensel ya da ruhsal özürlülük yaşaması durumuna verilen isimdir. Meslek hastalıkları 5510 sayılı kanunun 14. maddesinde belirtilmiştir. Kişide oluşan meslek hastalığı işten ayrıldıktan sonra görülmeye başlandığında, sigortalının çalıştığı işten kaynaklandığı tespit edildiğinde, kanunda yer alan haklar incelenir. Bu haklara göre kişi işten ayrılmasından sonraki süre ile hastalığın görülmesi arasındaki sürenin çok uzun bir zamanı kapsamaması önemlidir. Meslek hastalığına yakalanmış olan kişinin bulguları laboratuar ve klinik bulgularıyla belgelenirse ve işten ayrıldıktan sonraki geçerli süre sona ermişse bile, meslek hastalığıyla başvuruda bulunan kişinin başvurusu Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu tarafından olumlu yanıtlanabilmektedir.

Kurum Sağlık Kurulu tarafından, sigortalının çalıştığı işten kaynaklı olarak meslek hastalığına yakalandığı tespit edilmek zorundadır. Kurumun yetkilendirmiş olduğu sağlık hizmet sunucuları, sigortalı çalışanın sağlık raporunu ve tıbbi belgelerini inceleyerek, usulüne uygun sağlık kurul raporunu incelemelidir. Gerekli görülürse, işyerinin çalışma şartları ile çalışma şartlarına bağlı olarak tıbbi sonuçların kaydedildiği belgeler de incelenmektedir.

Meslek hastalığı sigortalı tarafından tespit edilmesi ya da işverenin bu hastalığı tespit etmesi durumunda,  hastalığın öğrenilmesiyle beraber 3 gün içerisinde bildirgenin, kuruma bildirilmesi zorunlu olmaktadır. Bildirmeler işveren tarafından yapılmadığında ya da kasten yanlış bildiri yapan işveren, sigortalı çalışanı için kurum tarafından tüm masraflar ve geçici iş göremezlik ödemelerini geri ödenmektedir.

Meslek hastalığı olarak adlandırılacak haller yönetmeliklerde belirtilmiştir. Yönetmeliklerde yer alan hastalıklar dışında kalan meslek hastalıklarıyla ilgili Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu karar vermektedir. Bu karara göre meslek incelemesi yapılır ve hastalığın meslek hastalığı olup olmadığına karar verilir. Meslek hastalığıyla ilgili bildirim yapıldıktan sonra, kurum denetimi ve kontrolü Bakanlık iş müfettişleri ya da kurumun yetkili memurları tarafından soruşturmalar yaptırılabiliyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ