Kırmızı Baret | ISG Portalı

Makine ve Tezgahlarda İş Güvenliği Önlemleri

  • 11 Şubat 2016
  • 5.739 kez görüntülendi.
Makine ve Tezgahlarda İş Güvenliği Önlemleri

Makine ve Tezgahlarda İş Güvenliği Önlemleri

İş güvenliği yasasına bağlı olarak sanayide kullanımı yapılan makinelerin ve tezgahların kullanımı yapılırken uyulması zorunlu olan kurallar bulunur. Çalışanlar makinelerle ilgili iş güvenliği önlemlerine uymak zorundadırlar.

Makine ve Tezgahlarda Genel İş Güvenliği Tedbirleri

-Çalışan makine ya da çalıştığı tezgahta arıza gördüğünde ya da hareketli kısım koruyucularının kusuru olması durumunda, makine ve tezgahta çalışmayı durdurmalıdır. Daha sonra yapması gereken ilgililere durum hakkında bilgi verilerek, makine ya da tezgahın üzerine arıza olduğuna dair ikaz levhası asılmalıdır.

-Hareketli makinelerle döner makinelerde çalışmalar yapan kişinin elbisesi sarkık olmamalıdır. Aynı zamanda, makine ve tezgahlarda iş güvenliği tedbirleri almak amacıyla başörtüsü, saat zinciri, anahtarlık, boyunbağı gibi sarkan eşyaların kullanılmaması gerekiyor. Yüzük, kol saati, bilezik gibi metal eşyaların kullanılması da yasaktır. Hareketli makinelerle çalışanlarda uzun saçların serbest bırakılmaması gerekir.

-İşyerinde makine ve tezgahla ilgili yetkili ve bilgili işçilerin çalıştırılması gerekir.

-Makine ve tezgahlar ayak pedalı ile çalışıyorsa, pedalların üzerinde yalnızca bir ayağın sığabileceği koruyucu olmalı ve çalışma sırasında koruyucular çıkarılmamalıdır.

-Tezgah parçaları taşıyan çalışanların ayakkabıları, ayak parmaklarını korumak amacıyla çelik burunlu olmak zorundadır.

-Makinelerin ve tezgahların elektrik şartellerinin kumanda düğmeleri, herhangi bir çarpmanın etkisiyle hareket etmeyecek şekilde olmalıdır. Makine ve tezgahlarda iş güvenliği tedbirlerine göre herhangi bir karışıklığa yol açmamak amacıyla makine ve tezgahların çalıştırma düğmelerinin rengi yeşil, durdurma düğmelerinin ise kırmızı olmalıdır. Büyük tezgah ya da makinenin farklı kısımlarında birden fazla işçi çalışması söz konusu olduğunda, her işçiye ait çalıştırma ve durdurma düğmesi olması gerekiyor. Bu tür makine ve tezgahların çalışması için tüm çalıştırma düğmelerinin basılı olması gerekirken, durdurmak için tek bir düğme yeterli olacaktır.

-Makine ve tezgahların uzaktan kumanda ile çalıştırılması söz konusu olduğunda, çalışanı ikaz etmek amacıyla sesli ya da ışıklı ikaz verilmek zorundadır. Bu sayede çalışan makine çalışmaya başlamadan uyarılmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Herşeyden öncede can güvenliği

BİR YORUM YAZ