Kırmızı Baret | ISG Portalı

Madeni Yağ Nedir ?

  • 03 Ekim 2016
  • 1.512 kez görüntülendi.
Madeni Yağ Nedir ?

Madeni Yağ Nedir ?

Ham petrolün işlenmesi sırasında elde edilen minarelin tekrar işlenmesiyle baz yağlar elde edilmektedir. Madeni yağlar üretim sektörünün neredeyse her alanında kullanılmaktadır. Madeni yağların kullanılması, depolanması ve saklanmasıyla ilgili iş güvenliğine düşen durumlardan bahsetmiş olacağız.

Madeni yağların gereksiniminden bahsedecek olursak, üretimi sağlayan makine ve teçhizatın çalışması esnasında yüzeylerin arasındaki sürtünmeyi ve ısınmayı en aza indirgemek maksadıyla madeni yağlar kullanılmaktadır.

Madeni yağları bir birinden ayıran ana faktör ise içerisinde bulunan kimyasal karışımlardır. Kimyasal karışımlar madeni yağlara bir çok özellik katmaktadır. Karşımlar aşınmayı, paslanmayı, köpürmeyi, oksitlenmeyi ve birçok benzeri önleyici durumu madeni yağlara kazandırmaktadır.

Yüzeysel şekilde nerelerde kullanıldığını örnekleyecek olursak;

Motor yağı, dişli, rulma, yatak yağı, transmisyon yağı, makine yağı, pres,  sentetik yağ, ısıl işlem yağı, metal deri ve tekstil yağı, hidrolik yağ, şanzıman ve kızak yağı .

Yağların kullanımında alınacak güvenlik önlemleri

Yağların içerisinde bulunan katkı maddeleri kimyasal yapıda ve dolayısıyla içerisinde çevreye ve insana zarar verebilecek bir çok madde barındırmaktadır. Bizler tedbir amaçlı düşünecek olursak bu yağların depolanması, taşınması, yağlarla temas hali ve kullanım şartları gibi birkaç sınıflandırma yapabiliriz.

Yağların kullanımında cilde temas etmemesi için uygun kişisel koruyucularımızı kullanmak, iş elbiselerine temas etmiş yağlar varsa iş elbiselerini temiz tutmak, atık yağları vakitli şekilde kapalı ortamlarda tutmak ve akabinde bertaraf etmek, kullanılmamış yağları kapalı ortamlarda depolamak, yağların etiket ve saklama kaplarının zarar görmemesini sağlamak, yağların katkı maddeleriyle ilgili belge ve dökümü okumak ve anlamak..

Ayrıca atık yağların depolanması yönetmeliğini incelemenizi öneririz.

ATIK YAĞLARIN DEPOLANMASI YÖNETMELİĞİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ