Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kuralcı yaklaşım yerine önleyici yaklaşım

  • 20 Nisan 2016
  • 1.300 kez görüntülendi.
Kuralcı yaklaşım yerine önleyici yaklaşım
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Uğur Ergün, iş kazalarının yüzde 98’inin, basit tedbir ve denetimlerle önlenebilir olduğuna işaret ederek, devlet tarafından kuralcı yaklaşım yerine önleyici yaklaşımın esas alınması gerektiğini savundu.

 

Ergün, İSG-BİR olarak bugüne kadar ısrarla ve önemle üzerinde durdukları risk değerlendirme raporu hatırlattı. Rapor gereği alınması gereken önlemlerle çalışanlara verilmesi gereken eğitim, talimat ve bilgilere değindi.

“En etkili önleyici yaklaşım, çalışanların eğitilmesidir. Çalışanları korumak, eğitmek ve kazaları önlemek, kaza sonucu ortaya çıkan zararları tazmin etmekten daha kolay, ucuz ve insancıldır.” diyen Ergün, çalışanlar ve işverenlerin ise bu çerçevede devleti beklemeden kendi iş sağlıkları, işletme ve can güvenlikleri için gerekli önlemleri almaları gerektiğini, İSG Uzmanlarının desteği ile iş yerlerindeki tehlikelerin analiz edilmesi ve risk değerlendirme raporu hazırlanarak çalışanların eğitmesi gerektiğini ifade etti.

Ergün açıklamasında, “Çok basit tedbirler, basit talimatlar, kontrol ve denetimlerle bu ve diğer elim kazaların önüne geçmek mümkündür şöyle ki iş kazalarının yüzde 98’i önlenebilir kazalardır ve olayın en vahim tarafı da bu acı gerçektir.” ifadelerine de yer verdi.

Kaynak : kibrispostasi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ