Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kompresör ve Sanayi Tüpleri

  • 30 Haziran 2017
  • 1.032 kez görüntülendi.
Kompresör ve Sanayi Tüpleri

18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların piyasaya çıkması ve bu buluşlara paralel olarak gerçekleşen sanayi devrimi ile birlikte bazı sanayi alanlarında yüksek basınçlı havaya ve depolanmış yanıcı gazlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu doğrultuda kompresör ve sanayi tüpleri özellikle ağır sanayi alanında kendini göstermeye başlamıştır. Çoğu sanayi alanında ihtiyaç duyulan yüksek basınçlı hava üretiminde kompresörler kullanılmakta, yine bu sanayi alanlarında ihtiyaç duyulan yanıcı gazların depolanması ve taşınması için de sanayi tüpleri kullanılmaktadır. Hem kompresörün hem de sanayi tüplerinin kullanımları belirli güvenlik önlemleri doğrultusunda yapılmalıdır.

Kompresör

Yüksek basınçlı hava ihtiyacının olduğu her yerde mutlaka bir kompresör vardır. Kompresörler genellikle elektrik motoru ve bu motora bağlı bir piston sistemi ile çalışır. Elektrik motorundan aldığı dönme hareketini emme ve basma prensibiyle çalışan piston sistemine ileten bu mekanizma ile dış ortamda bulunan hava kompresörün bağlı olduğu metal kazan içine basılır ve sıkıştırılır. Kullanılan kompresörün basınç eşiği doğrultusunda kompresör kazanı belirli bir basınç değerinde hava ile doldurulur, özel hortum ve tertibat ile kullanılacağı noktaya ulaştırılır. Kompresör kullanımında bazı güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bu önlemlerin başında kompresör üzerinde bulunan ve kompresörün kapasitesinin üzerinde bir hava basıncına ulaşmasını engelleyen basınç valfinin mutlak suretti sağlam ve çalışır durumda olmasının kontrol edilmesidir. Basınç vanası çalışmayan bir kompresör motoru sürekli olarak kazan içine hava basacağından kompresör kapasitesinin üzerinde bir basınca maruz kalır ve patlama riski ile karşı karşıya kalınabilir.

Sanayi Tüpü

Sanayi tüpleri başta LPG olmak üzere yanıcı gazların depolandığı, evlerde kullanılan tüplere göre özellik bakımından farklı ve kapasite bakımından daha büyük olan tüplerdir. Genellikle yanıcı gaz ihtiyacının çok fazla olduğu sanayi alanlarında sanayi tüpü kullanılır, bu miktar zaman zaman bir ilçenin kullandığı toplam LPG miktarına denk gelebilmektedir. Sanayi tüpleri içeriklerine göre Miks ve Propan olmak üzere ikiye ayrılır, Miks sanayi tüplerinin içeriğinde %70 Bütan gazı %30 Propan gazı bulunmaktadır. Propan tüplerinde ise içeriğin tamamı propan gazıdır. Her iki tüp çeşidi de yüksek yanıcı gazlarla dolu olduğundan mutlaka riayet edilmesi gereken güvenlik önlemleri vardır. Tüplere ateşle yaklaşmamak, yüksek basınca ve sarsıntıya maruz bırakmamak, tüp içeriğindeki gazın genleşmesi dikkate alınarak yüksek ısı olan yerlerde kullanmamak, eskiyen ve özelliğini kaybeden conta ve diğer tertibatı değiştirmek başlıca güvenlik önlemleri olarak sıralanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ