Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kocaeli’ de yılın ilk 4 ayında iş kazaları tablosu

  • 09 Mayıs 2016
  • 1.932 kez görüntülendi.
Kocaeli’ de yılın ilk 4 ayında iş kazaları tablosu

Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Ünal Özmural, resmi verilere göre geçen yıl ilimizde 55 emekçinin, bu yılın ilk dört ayında da 21 emekçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

İş kazalarının nedenleri hakkında açıklama yapan Özmural, kazaların artması sebebinene değinerek açıklamalarına, ”Toplu iş cinayetlerine dönüşen iş kazaları ve meslek hastalıkları, sermayenin azami kar hırsı ve emek aleyhine politikalardan kaynaklanmaktadır. Neoliberal serbestleştirme, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek, güvencesiz istihdam politikaları, çalışma koşullarının ağır oluşu, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsü ile kayıt dışı istihdam, iş kazaları ve meslek hastalıklarının arttırılmasının başlıca nedenleri arasındadır.” konuşmasını ekleyerek devam etti.

Özmural, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi rakamlarını karşılaştırdı, ”SGK 2013 ve 2014 verilerinde meslek hastalıklarından dolayı hiç ölüm yoktur. Ancak İSGM verilerine göre 2013’te en az 3, 2014 yılında en az 29, 2015 yılında en az 13 emekçi meslek hastalıklarından dolayı yaşamını yitirmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilere göre ilimizde, 2016 yılı Ocak ayından 8, Şubat ayında 3, Mart ayında 4, Nisan ayında 6 olmak üzere toplam 21 işçimiz hayatını kaybetmiştir. 2015 yılında ise toplam 55 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir.” açıklamalarında bulundu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ