Kırmızı Baret | ISG Portalı

KKD Nedir ?

  • 31 Ocak 2016
  • 2.011 kez görüntülendi.
KKD Nedir ?

KKD NEDİR ?

İşyerinde oluşabilmesi muhtemel olan risklere karşı işçilerin kişisel olarak korunmasını ve koruma sağlanırken başka risklerle karşı karşıya gelinmesini engelleyen araç, gereç ve cihazların tamamına kişisel koruyucu donanımlar adı verilir. İşyerinde oluşacak riskleri engellemede kişisel koruyucu donanımlar kullanılması gereken son sıradaki yöntem de olsa, diğer yöntemlerle kıyaslandığında az maliyete sahip olması nedeniyle ilk sırda yer alabiliyor. Kişisel koruyucu donanımlar çalışanı kazadan ya da meslek hastalıklarından tamamen korumada etkili değildir. Kaza ya da meslek hastalığının şiddetini azaltan bir önlemdir. İşverenin sorumluluğunda olan kişisel koruyucu donamımlar hakkında işçilere eğitimler verilmesi gerekir. Bu eğitimlerin içeriğini kişisel koruyucu donanımların neler olduğu, kullanılmadığında oluşabilecek kazalar ve meslek hastalıklarını oluşturur.  İşverenin işçisine kişisel koruyucu donanımları kullandırması ve işçinin kullanmayı reddetmesi durumunda yaptırımlar uygulaması gerekir.

KKD ' ler Nelerdir?

Baş Koruyucular: Baret, yangın başlığı, plastik iç destekli başlık, boneler, kepler, bisikletçi kaskı, siperlikli ya da siperliksiz saç fileleri kişisel baş koruyucu donanımlar arasında yer alır.

Kulak Koruyucular: Kulak tıkaçları, manşonlu kulaklıklar, baretle beraber kullanılan kulaklıklar kulak koruyucuları arasında bulunmaktadır.

Göz Koruyucular: Taşlama gözlüğü, asit gözlüğü, güneş gözlüğü ve kaynak gözlüğü olarak bilinmektedir.

Solunum Sistemi Koruyucuları: Gaz maskesi, toz maskesi, gaz maskesi filtreleri, hava beslemeli gaz maskeleri kişisel solunum sistemi koruyucu donanımlardandır.

El ve Kol Koruyucular: Eldiven, parmaksız eldiven, parmakları birleşik olan eldiven, yalnızca parmakları ve avuç içini koruyan eldiven ile giysiler dahil olmak üzere eli ve elin belli bir bölümünü koruyan kişisel koruyucu donanımlar olarak bilinmektedir.

Ayak ve Bacak Koruyucular: Dizlik, tozluk, çizme, çelik burunlu ayakkabılar ve tabanlı ayakkabılar bu grupta yer alır.

Koruyucu Giysiler: Isıya dayanıklı tulum, asit ve kimyasal önlüğü, reflektif yelek, kimyasal ya da biyolojik risklere yönelik koruyan tulumlar, dalgıç elbiseleri ile su kayağı koruyucuları koruyucu giysilerdir.

Yüksekte Çalışanlar İçin Koruyucular: Emniyet kemerleri, bacak bantları, bel emniyet kemerleri, emniyet kuşağı, ucu kancalı halat, karabinalar, bağlayıcılar, seyyar düşme engelleyiciler, enerji soğutucular yüksekten düşmeye karşı olan koruyuculardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ