Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kimyasallarla Çalışmalarda Güvenlik Önlemleri

  • 07 Şubat 2016
  • 2.389 kez görüntülendi.
Kimyasallarla Çalışmalarda Güvenlik Önlemleri

Kimyasallarla Çalışmalarda Güvenlik Tedbirleri

Kimyasal madde, üretimi yapılan ya da doğal halde mevcut olan, üretim sırasında atık olarak oluşan ya da çalışma sırasında fark edilmeden oluşan elementlere, bileşiklere, karışımlara verilen isimdir. Solunum yolu, cilt teması veya yutkunma yoluyla kimyasallar vücuda girer. Gün içerisinde gıdalar yoluyla, bitki yetiştirirken, teknolojik cihazların kullanımı gibi pek çok amaç dahilinde kimyasal maddelere temas edilmektedir. Sanayi alanındaki tüm sektörde kimyasal madde kullanımı yapılmaktadır. Bu nedenle üretim yapan tüm firmalar kullanmış oldukları kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

İşyerinde kimyasallarla çalışmalarda güvenlik tedbirleri alınması gerektiği gibi, kullanımı yapılan cihaz ve malzemelerde ve çalışan işçi üzerinde alınması gereken tedbirler vardır.

Kimyasallarla Çalışmalarda Alınması Gereken Tedbirler

-Kimyasalların oluşturduğu reaksiyonlar ekzotermik olarak bilindiğinden, asit ile bazların depolanması ayrı olmalıdır.

-Bazı asitler ise aralarında geçimsiz olarak bilinir. Bu nedenle aralarında geçimli olan asitlerle ilgili Güvenlik Bilgi Formu ve kimyasal veri tabanları kontrol edilerek depolanmalar yapılmalıdır.

-Asitlerin kimyasal tepkileşmelerinin olmaması için suya katılmalıdır.

-Kullanımı yapılan korozif ya da solventler yavaşça karıştırılarak kullanılmalı ve parçalar bu aşındırıcı ya da çözücü maddelerin içerisine yavaş bir şekilde batırılmalıdır.

-Kullanımı yapılacak olan kimyasalın ambalajı ya da Güvenlik Bilgi Formu okunarak işleme alınması hayati önem taşır. Kullanımına uygun kullanılması gerekir.

-Kimyasalın ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmak amacıyla koklama ya da tatma duyuları kullanılmamalıdır.

-Kimyasallarla çalışmalar yapılırken ilk yardım kuralları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

-İşyerinde bulunan kimyasalların ısıdan ve darbeden uzak durması istenir.

Kimyasallarla çalışmalarda güvenlik tedbirleri arasında bu bölgelerde herhangi bir şeyin yenilmemesi ve sigara kullanılmaması yer alır. Çalışma sona erdikten sonra çalışan öncelikle ellerini yıkamalı ve daha sonra tüm vücudunu yıkamalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ