Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kimyasalların Depolanması

  • 22 Haziran 2017
  • 1.357 kez görüntülendi.
Kimyasalların Depolanması

Birbiri ile veya diğer madde ile temas ettikleri zaman ısı, ışık, ses, etkileri ile basıncın bir veya bir kaçı oluşarak kimyasal tepkimeye yol açan madde bütünü. Peki, Kimyasalların Depolanması nasıl olmalıdır.

Kimyasal Maddelerin Depolanması

Kimyasal madde depo olarak veya işyeri diğer bölümleri ayrı tutacak bir bölüm olmalı. Depo kısmı taban, tavan ve duvar kısımları yanmaz malzeme kaplaması olur. Tavan kısmı ile pencere bir basınç kolay açılır kanat olacak şekil de, bütün kapı ve pencere kısımları dışa açılması, sürgülü kapılar da dışa açılır kapı olur. Depo tabanına konacak olan kimyasal madde etkilemesi ise özellik olur. Depo taban olarak yangın sonucu kullanılan su ve benzeri söndürme akması özellik’ e sahip olmalıdır. Depo tabanı da depo da farklı özellik maddesi birbiri ile teması olmaması için, farklı madde yolları ile ayrılması bölümsel olarak konmalı. Kimyasal madde deposu için de tercihe şayan olacak elektrik tesisat olmamalı, aydınlatma ışık yansıtılması yapılır. İçeri elektrik tesisatı bulunması mecburi ise tamamı kapalı sistem olmalı. Kimyasal madde depoları havalandırma sistemi hem alt hem üst olarak karşılıklı olmalı. Çekiş ile hava sistemleri elektrik motoru bitmiş olmalı. Kimyasal madde deposu günlük ihtiyaç kadar alınmalı. Kullanım yerinde günlük ihtiyaç fazlası olmamalı. Günlük tüketim miktarı fazla ise kullanım yeri ikinci bir depo oluşturulup, fazla malzeme bu alan da depolanmalı ve saatlik tüketime göre alınmalı. Boş olan kimya maddesi teneke kaplar ise en az dolusu kadar tehlike arz eder. İç kısımları devam ederek buharı bulunan boş kap, kullanım yerleri birikimi işi ise derhal ortam dışına uzaklaşması gerekir.

Kimyasallar Depolama Düzeni

  • Depo boya ham madde ve çözücü cinsleri ayrı bölüm de depolanması, her hangi bir sızıntı hali ile de bir biri ile karışmaması için gerekli tedbir alınmış olmalı.
  • Depo yangın savunma sistemi için depo ürünü özellik olarak uygun olmalı.
  • Depo dışı ve uygun bir mesafe de, depo için de ne bulunduğu, her hangi bir yangın hali ile de hangi malzeme ve sistem ile ne şekil de strateji gelişeceğini anlatan bir uyarı levhası yerleştirilmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ