Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kazan Daireleri ve Kaloriferlerde İş Güvenliği

  • 16 Şubat 2016
  • 9.838 kez görüntülendi.
Kazan Daireleri ve Kaloriferlerde İş Güvenliği

Kazan Daireleri ve Kaloriferlerde İş Güvenliği

Kazan daireleri ve kalorifer bakımından iş güvenliği tedbirleri alınması konusunda yönetmeliğe göre her türden buhar ve sıcak su kazanlarının malzeme ve teçhizatı, tekniği ve kullanılacağı işte gereğine uygun olarak yapılması gerekmektedir. Kazanların sağlam olan taban üzerine monte edilmesi güvenlik açısından önem arz eder. Kazanların üzerinde imalatçı firmanın adı, kazanın numarası, imalat senesi, maksimum çalışma basıncı etiketi bulunması zorunludur.

Kazanlarda Ölçü Cihazları

Kazan dairelerinde bulunan kazanın maksimum çalışma basıncının iki katını gösteren manometre bulunmalıdır. En yüksek oranda çalışma basıncını gösteren rakamın ise kırmızı çizgi ile işaretlenmesi gerekir. Kazan Daireleri ve Kaloriferlerde İş Güvenliği gereğince, sıcak su kazanlarının termometre bulundurması gerekiyor. Birbirinden farklı olan minimum 2 tane su seviye göstergesi bulunmalıdır. Su seviye göstergesinin en az bir tanesi camdan olmalı ve kırılmasının önlenmesi adına muhafaza içine alınmalıdır. Su seviye göstergesinin bağlantı borusu çapı, ısıtma yüzeyine göre 25 metrekareye kadar olan türlerinde 25 milimetreden, 25 metrekareden büyük olan ısıtma yüzeyine sahip olan kazanlardaysa 45 milimetreden az olmamasına dikkat edilmelidir. Giriş ve çıkışlarını belirten alanlarına, kazan basıncına uygun olan vana ya da musluk konulması gerekir. Tüm göstergeler kazanın önünde ya da yanında normal çalıştığını gösterecek şekilde yerleştirilmelidir.

Kazanların Muayene Belgesi

Kazanın tüm teknik özelliğini gösteren ve muayenesinin mahalli idarenin kabul etmiş olduğu teknik elemanlarla yapıldığını belirtir belgeye sahip olması gerekiyor. Bu belge alıcıya verilmeli ve işveren ihtiyaç olduğunda belgeyi ilgililere göstermelidir.

Kazanların Kontrolü

Buhar ve sıcak su kazanları imal edildikten sonra, monte edilerek kullanılmaya başlanmadan önce, kazanlar için yapılan ilk değişiklik, onarım ya da revizyonları yapıldıktan sonra, yılda bir kez olmak üzere, minimum 3 ay boyunca kullanılmadan ve yeniden servise gönderilmeden kontrolleri yapılmalıdır. Kontrolleri yapılan buhar ve sıcak su kazanlarıyla ilgili ehliyet, kontrol ve deneyler mahalli idareciler ve hükümet tarafından kabul edilen teknik elemanlarca yapılmalıdır. Sonular ise kazanın sicil kartına ya da defterine işlenmelidir.

Kazan Dairelerinde Güvenlik

-İşyerinde kullanımı yapılan tüm kazanlar yangına ve patlamaya karşı dayanıklı bir bölmede ya da binada olmalıdır. Kazan dairesinin üst katında ise Kazan Daireleri ve Kaloriferlerde İş Güvenliğinden  dolayı işçi çalıştırılmaz.

-İşyerinin patlayıcı, parlayıcı ya da kolay yanıcı maddelerle çalışılan alan olması durumunda kazan dairelerinin atölyelere açılan pencere ya da kapıları olmamalıdır.

-İş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğüne göre kazan daireleri yeterli oranda havalandırılmalıdır. Yeterli olmadığı durumlardaysa aspirasyon tesisatı yapılmalıdır.

Kazanların İşletilmesi Bakımından Güvenliği

-Kazan dairesinden sorumlu olan ilgililer ve yetkililer dışında kimse kazan dairesine girmemelidir.

-İlgili kişinin kazan yakılmadan önce tüm güvenlik kontrollerini yapması gerekir.

-Yangın ve patlamaya karşı kazanların ilk yakıldığında sıcaklığın bir anda yükselmesini önlemek amacıyla yavaşça yakılması gerekir.

-Kazanın söndürülmesi durumunda, sıcaklık ve basınç normal standartlara ulaşıncaya kadar boşaltılmamalı ve kazan kontrolüne devam edilmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ