Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kaynak Türleri

  • 25 Ağustos 2017
  • 4.969 kez görüntülendi.
Kaynak Türleri

Kaynak, iki malzemenin, ısı veya basınç veya her ikisini kullanarak, bir malzeme ilave ederek veya etmeden birleştirilmesidir. 

Kaynak Türleri Nelerdir ?

1- Elektrik Kaynağı

*Elektrik ark kaynağı 

*Gaz altı kaynağı 

*Elektrik direnç kaynağı 

2- Oksi-Asetilen kaynağı

Elektrik Ark Kaynağı

Bu yöntemde kaynak yapmak için, kaynak elektrodu (dolgu metali) ve ana malzeme arasında bir güç kaynağı kullanılarak elektrik arkı yaratılır.  Bu yöntemde doğru (DC) veya alternatif (AC) akım çeşitlerinin her ikisi de kullanılabilir. Elektrik arkını ısı kaynağı olarak kullanan elle yapılan bir kaynak yöntemidir.  Pensesi ile tutulan örtülü elektrod ile kaynak edilecek malzeme arasında oluşturulan ark, ana malzemenin ve örtülü elektrodun ergimesini sağlayan ısıyı ortaya çıkarır.

Gaz Altı Kaynağı

Bu yöntemde kaynak yapılan bölge bazı durumlarda, koruma gazı olarak da bilinen bir gaz ile korunarak elektrik ark kaynağı yapılır.  TIG (Tungsten İnert Gaz) kaynağı MIG(Metal İnert Gaz) kaynağı MAG(Metal Aktif Gaz) kaynağı 1. Kaynak yönü, 2. Torç, 3. Kaynak teli, 4. Koruyucu gaz, 5. Kaynak banyosu, 6. Kaynak dikişi, 7. İş parçası.

Elektrik Direnç Kaynağı

Direnç kaynağı, metallerin üzerinden geçen akıma karşı gösterdiği dirençle ısı üretmesi esası ile iki veya daha fazla metal yüzey arasında yapılan kaynak yöntemidir.  Metalden geçen yüksek akım (1000 – 100.000 A.) nedeni ile kaynak bölgesinde küçük bir eriyik metal havuzu oluşur.  Genelde direnç kaynağı yöntemleri verimli ve az kirlilik yaratan yöntemlerdir, fakat uygulamaları sınırlı ve ekipmanları oldukça pahalıdır.

Oksi-Asetilen kaynağı

 Bu yöntemin en genel kullanım şekli oksi-gaz kaynağıdır.  Oksi-asetilen kaynağı olarak da bilinir.  En eski ve en çok yönlü kaynak yöntemlerinden biridir, fakat son yıllarda endüstriyel uygulamalardaki popülerliği azalmıştır.  Hala yaygın olarak, boru ve kanal kaynağında ve tamir işlerinde kullanılmaktadır.  Ekipmanı ucuz ve basittir,  Genelde kaynak alevi (yaklaşık 3100°C) oksijenle asetilenin yanması sonucu elde edilir. Alev, elektrik arkından daha az güçlü olduğundan, kaynak soğuması daha yavaş olur. Meydana gelen gerilme ve kaynak çarpılmalarının daha az olabilmesine imkân tanıyabilir,  Bu nedenle yüksek alaşım çeliklerinin kaynağının yapılması bu yöntemle daha kolaydır.  Bu metod, metallerin kesilmesinde de kullanılır. Diğer gaz kaynak metodları da,  Hava-asetilen kaynağı,  Oksijen-hidrojen kaynağı ve  Basınçlı gaz kaynağı gibi, oldukça benzerdir,  Sadece kullanılan gaz tipi değişir.  Gaz kaynağı, plastik kaynağında da kullanılır.

Kaynak İşlerinde Güvenlik Önlemleri Nelerdir ? TIKLAYINIZ.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet zafer gülöz dedi ki:

    Biraz da kaynak sonucu çıkan gazların filtre edilmesi ile ilgili bilgi alabilsek çok iyi olurdu. Filtre sistemleri ve çeşitleri gibi

BİR YORUM YAZ