Kırmızı Baret | ISG Portalı

Kaynak İşlerinde Güvenlik Önlemleri

  • 06 Mart 2016
  • 4.193 kez görüntülendi.
Kaynak İşlerinde Güvenlik Önlemleri

Kaynak ve Sıcak İşlerde İş Güvenliği Tedbirleri

Kaynak işlerinde işlem sırasında kaynağın cinsine göre 5000 ila 6000 C dereceye kadar sıcaklık meydana gelmektedir. Kaynak sırasında kullanılan metalin cinsine, koruyucu gazların cinsine, elektrot cinsine bağlı olarak ortamda gaz, toz ve dumanlar oluşur. İşyerlerinde bu tür tehlikeli durumlara karşı önlem alınması öncelikle çalışanın, yöneticinin, mühendis ve teknisyenin bilgi sahibi olmasıyla mümkün olur. Kaynak ve sıcak işlerde iş güvenliği tedbirleri alınırken, çalışanın teknik bilgi sahibi olması ve uğraştığı işle ilgili tehlikeler hakkında bilgi sahibi olması sağlanmalıdır.

Genel Havalandırma: Kaynak ve sıcak işlerde çalışanların bulunduğu ortamlarda ortaya çıkan hava kirleticilerinin temizlenmesi bakımından kaynağa doğru temiz hava akımı yönlendirilmelidir. Bu sayede hava kirleticileri atölye ortamına dağılacak ve yoğunluk azalacaktır. Ortama yayılan kirli maddelerin dışarıya atılması ise ters yönde ya da tavanda bulunan emme ağızları aracılığıyla dışarı atılması sağlanır.

Yerel Havalandırma: Yerel havalandırma yapılırken, kaynağın bulunduğu noktaya kaynak gazı ve dumanın yayılmasının önüne geçmek amacıyla yerel emiş sisteminin ağzı yakın tutulmalıdır.

Filtreleme: Kaynak işlerinde uygulanan yöntemler sonucunda ortama yayılan kirli havada 0,005 ila 100 mikron arasında değişken olan katı partiküller oluşur. Bu tür maddelerin çalışana zarar vermesini önlemek amacıyla, filtreleme yöntemi kullanılır. Bu sayede kirli havada bulunan zararlı gazlar ve buharlar, filtrelerde tutulur ve çalışanın zarar görmesi engellenir.

Gözlerin Korunması: Çalışma sırasında ortaya çıkan ışınlar, kimyasallar, mekanik ve temel irritanlar gözlere zarar verir. Kaynak ve sıcak işlerde iş güvenliği tedbirleri alınması söz konusu olduğunda, ortama yapılan sıcak parçacıkların ve ışınların göze zarar vermemesi için çalışan kenarları kapalı cam gözlük, göz siperi kullanmalıdır. Kullanılan göz siperlerinin camları ise ışın kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Yüzün Korunması: Kaynak ve sıcak işlerde çalışanların IR ve UV ışınlarına maruz kalması durumunda yüzde yakıcı etkiler görünür. Yüzün kimyasal ve fiziksel tehlikelere maruz kalmaması için görmeyi engellemeyecek ve hafif olacak şekilde el ile baş siperlikleri kullanması gerekir.

Eller, Beden ve Ayakların Korunması: Kaynak işine çalışan bireyin iş elbisesi giyerek ellerini, bedenini ve ayaklarını koruması gerekir. Kullanılacak eldiven ateşe dayanıklı olmalıdır. Kaynak sırasında sıcak çapakların ayağa zarar vermesini önlemek için uzun konçlu ayakkabılar kullanılmalıdır. Malzemelerin ayağa düşmesi ihtimaline karşı ayakkabının burnu çelikli olmalıdır. Çalışanın başının üst bölümünde çalışma olması söz konusu olduğunda çalışanın deri başlık ile omuzluk kullanması gerekiyor. İş elbisesinde ise tozların birikmesini engellemek amacıyla cep dikilmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ