Kırmızı Baret | ISG Portalı

İzmir’deki viyadük kazasında ihmaller zincirine 15 yıl hapis istemi

  • 29 Mart 2016
  • 784 kez görüntülendi.
İzmir’deki viyadük kazasında ihmaller zincirine 15 yıl hapis istemi

İzmir-Çanakkale Otoyolu’ndaki viyadük inşaatında beton dökülmesi sırasında çelik konstrüksiyon iskelenin yıkılmasıyla 4 kişinin yaşamını yitirdiği acı olayın bilirkişi raporu ortaya çıktı. Bilirkişi, iskelen taşıyıcı kolonları bağlantı yerlerininin tümüyle civatalarla sabitlenmediği, deforme olan iskelenin kurulumunun uygun olmadığı, ayaklarının yere uygun sabitlenmediği, 21 metre yükseklikte çalışan işçilerin yere düşmesinin engellenmesi için yaşam hattının oluşturulmadığını tespit etti. Bu hatalar nedeniyle şantiye şefi Aykan K. hakkında ‘1’den fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Menemen İlçesi’ne bağlı eski beldelerden Koyundere’de, Gazi Mahallesi yakınındaki İzmir -Çanakkale Otoyolu projesinin İzmir- Çandarlı etabı viyadük inşaatında, beton dökülürken, geçen 4 Ağustos 2015 tarihinde, çelik konstrüksiyon iskele yıkıldı. İskelenin çökmesiyle birlikte, viyadük üzerinde bulunan 4 işçi, yaklaşık 150 ton harcın ve demirin altında kaldı. Kaza yerine giden İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, AKUT ile AFAD ekipleri, özel kimyasallar kullanıldığı için kısa sürede donan beton ve demirin altında kalan pompa operatörü 43 yaşındaki İbrahim Yurt ile işçiler 40 yaşındaki Mehmet Reşit Işık, 22 yaşındaki Hakan Bilmez ile Sefer Aslan’ı kurtaramadı.

BİLİRKİŞİLER KUSURLARI SIRALADI

 

Sürdürülen araştırma sırasında, iş güvenliği uzmanı, inşaat mühendisi ve jeofizik mühendisinden, 3 kişilik bilirkişi heyeti oluşturuldu. Hazırlanan raporda, 4 kişiyi adeta bile bile ölüme götüren kusurlar tek tek sıralandı. Raporda kusurlar şöyle sıralandı: * Kalıp iskelesinin montajı sırasında, iskelenin taşıyıcı kolonlarının bağlantı yerlerinin hepsi civatalarla sabitlenmedi. * İskelenin kurulumu uygun şekilde yapılmadı. * İskelenin bazı bölümlerinin deforme olduğu saptandı. * İskele ayakları, yere uygun şekilde sabitlenmedi. * Yaklaşık 21 metre yükseklikte çalışan işçilerin yere düşmesinin engellenmesi için yaşam hattı oluşturulmadı. * Betonun altından çıkartılan işçilerin üzerinde emniyet kemeri olmadığı görüldü. * İskele bağlantılarının yeterli sağlamlıkta olmadığı, iki ayak arasındaki geçişin uygun bulunmadığı, iskelenin taşıyacağı azami yükün görünecek şekilde işaretlenmediği anlaşıldı.

 

Bu tespitlerden sonra raporda, ölen kişilerin kusurlarının olmadığına, şantiye şefi Aykan K.’nın asli kusurlu bulunduğuna yer verildi.

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

 

Olaydan hemen sonra tutuklanan, yaklaşık 1 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen şantiye şefi Aykan K. hakkında iddianame de hazırlandı. ‘1’den fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan K., Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı.(DHA)

Kaynak : egemeclisi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ