Kırmızı Baret | ISG Portalı

İşyerinde Aydınlatma

  • 01 Temmuz 2018
  • 777 kez görüntülendi.
İşyerinde Aydınlatma

İşyerlerinde çalışma ortamının güvenliği için, işlerin görsel açıdan daha kolay yapılabilmesi için ve görüş alanının uygunluğu için işyerinde aydınlatma en önemli faktörlerden biridir. İşyerinde aydınlatma güvenli çalışma ortamının oluşturulmasında ve iş güvenliği koşullarının daha iyi hale getirilmesine ve tehlikelerin görünür hale gelmesini sağlayan bir unsurdur. Bunun dışında aydınlatmanın çalışanlar açısından fizyolojik ve psikolojik etkileri de vardır.

İşyerinde iş verimini önemli ölçüde etkileyen aydınlatma, özellikle yapılan tüm işlerde detayların görülebilmesi için öncelikli bir etkendir. İş sağlığı ve güvenliği içinde aydınlatma işin kalite standartlarına uygun şekilde yapılmasını, hata oranının azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda iş kazalarının önlenmesi içinde önemli bir etki yapar.

İşyerinde çalışma ortamında aydınlatma sağlanırken, bütün olanaklar kullanılarak gün ışığından en üst düzeyde yararlanılmalıdır. Eğer gün ışığından yararlanmak mümkün değil ise aydınlatma kriterlerine uyacak şekilde yapay aydınlatma sisteminin kurulması esastır. Yapay aydınlatma ve gün ışığının dengeli şekilde kullanılması uygulamada tercih edilecek en iyi çözümdür.

 

İşyerinde aydınlatma ve iş kazaları

 

Aydınlatmanın işyerindeki dağılımı ve derecesi çalışanın görsel işleri daha hızlı, güvenli ve rahat yapmasını sağlamada oldukça etkili olur. Aydınlatma derecesi arttıkça iş detaylarının incelikleri daha kolay fark edilebilir. Yapılan araştırmalarda aydınlatma derecesinin yüksek olmasının konsantrasyon ve motivasyonun artmasına, çalışanlarda da % 50 performans artışına neden olduğu görülmüştür. Yüksek aydınlatma veriminin çalışanlarda hata yapma oranını düşürdüğünden, işyerindeki kazalarda azalır. Araştırmalarda iş kazalarının büyük çoğunluğunun aydınlatma derecesi az olan işyerlerinde olduğu görülmektedir.

Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi hazırladığı raporda bütün iş kazalarının % 5 kadarının kütü aydınlatmadan kaynaklandığını, bu oranın kötü aydınlatma nedeniyle oluşan göz yorgunluğuyla birlikte değerlendirildiği zaman % 20 seviyelerine çıktığını belirtmiştir.

Amerika’da 1950 li yıllarda ağır sanayi endüstrisi alanında bir fabrikada aydınlatmada yapılan iyileştirme çalışmaları aydınlatma ve iş kazalarının ilişkisini açıkça göstermektedir. Çalışmada fabrikada olan montaj hattındaki aydınlatma derecesi 200 lükse yükseltildiğinde iş kazası oranı % 32 kadar düşmüştür. Çalışmanın devamında kontrası azaltma, daha dengeli aydınlatma için tavan ve duvarlar açık renge boyanmıştır. Bu da kaza oranına ilave % 16,5 kadar bir azalma sağlamıştır.

Buna benzer Fransa ve İngiltere’de işyerinde aydınlatma için yapılan çalışmalar vardır. Bunlar daha çok döküm sanayi, tersaneler, atölyeler ve büyük montaj hatlarındaki iş kazalarını büyük ölçüde azaltmıştır.

 

İşyerinde aydınlatma ve verimlilik

 

İşyerinde aydınlatmada iyileştirme çalışmaları yapıldıktan sonra verimliliğin önemli oranda arttığına dair yapılmış pek çok çalışma vardır. Bu artışın olmasında işin görsel olarak daha hızlı şekilde yapılmasının ve göz yorgunluğunun daha az olmasının etkisi vardır.

işyerlerinde aydınlatma ve verimlilik

 

Bu konuda yapılan bir çalışmada aydınlatma derecesi başta 100 lüksten düşük olan 15 işyerinde derecenin arttırılmasıyla verimlilik oranı % 4 ile % 35 kadar artış göstermiştir. Amerika’da da pamuk eğirme fabrikasındaki bir çalışmada aydınlatma derecesi 170 lüksten iki karına çıkarılmış ve üretimin % 5 arttığı, hatalı üretimin ise önemli oranda azaldığı görülmüştür. Toplamda ise maliyetin % 27,5 azaldığı belirlenmiştir. Bunlar yönetimi aydınlatmada iyileştirmeye sevk etmiş ve aydınlatmanın derecesi 750 lüks ayarına çıkarılmıştır. Böylece üretim başlangıca göre % 10,5 yükselmiş, hatalı ürün maliyeti de % 40 azalmıştır.

Aydınlatma derecesi ve verimlilik bir seviyeye kadar doğru orantıda birbirini desteklemekte, 1000 lüks üzerindeki aydınlatmada ise aşırı kontrast koyu gölgeler, göz kamaşması gibi olumsuz etkiler meydana gelmektedir. Yani 1000 lüks üzerindeki aydınlatma tavsiye edilmemektedir. Çalışanların bu konudaki tercihi 400-850 lüks kadardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ