Kırmızı Baret | ISG Portalı

İşin Durdurulması

  • 07 Ekim 2016
  • 1.368 kez görüntülendi.
İşin Durdurulması

İşin Durdurulması Nedir ?

6331 sayılı kanunumuzun kapsadığı işyerlerinde uygulanan işin durdurulması, çalışanların hayati tehlikeyle karşı karşıya gelmeleri, çalışma alanında yaşanabilecek endüstriyel büyük ölçekli bir kaza durumunun yaşanabileceği iş yerlerinde risk analizinin yapılmamış olması sonucu uygulanmaktadır.

İlgili yasada ise şöyle açıklık getirilir;

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; işyerindeki bina ve eklentilerde, çalışma yöntem ve şekillerinde veya iş ekipmanlarında çalışanlar için hayati tehlike oluşturan bir husus tespit edildiğinde veya çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumlarında işyerinin bir bölümünde ya da tamamında bu tehlike giderilinceye kadar işin durdurulması ile bu Yönetmeliğe göre durdurma kararı uygulanmış işyerinde çalışmaya tekrar başlanmasına izin verilmesinin usul ve esaslarını belirlemektir.

İşin Dururulması Kimler Tarafından Gerçekleştirilir ?

İlgili yasada yer alan durumların gerçekleşmesi hallerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftişe yetkili iş müfettişi tarafından işyerinin belirli bir kısmı yada tümünün kapatılmasıyla ilgili rapor düzenlenir ve en geç tespitin yapıldığı tarihin ertesi günü heyete verilmek üzere Kurul Başkanlığına gönderilir.

Heyet bu rapor sonucunda durdurmaya karar verdiği takdirde ise raporu, il valiliğine ve işyerinin kayıtlı bulunduğu il müdürlüğüne bir gün içerisinde gönderirir.

Durdurma kararına ilişkin mühürleme işlemi ise mülki idari amirin emriyle kolluk kuvvetlerince gerçekleşir. Kolluk kuvvetleri bu emri 24 saat içerisinde uygular. Kolluk kuvvetleri mühürlemeyle ilgili bir tutanak tutar ve bu tutanağın bir nüshası işyeri diğer nüshası ise ilgili il müdürlüğüne verilir. Bu tutanakların saklandığı kurum ise ilgili il müdürlüğüdür.

İlgili Yasa 6331 – İşin Durdurulması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ