Kırmızı Baret | ISG Portalı

İşçi sağlığı ve güvenliği için mecliste komisyon

  • 29 Nisan 2016
  • 1.335 kez görüntülendi.
İşçi sağlığı ve güvenliği için mecliste komisyon

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, komisyon üyelerinin oy birliği ile ‘İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Alt Komisyonu’ kurulmasını kararlaştırdı. İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu “Yeni alt komisyon yapacağı çalışmalarla mesleki risklerin önlenmesi, çalışma veriminin artırılması ve sağlık ile güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi gibi konularda eksikliklerin giderilmesine katkıda bulunacaktır.” dedi.

Uluslararası sözleşmeler doğrultusunda güvenli iş ortamlarının oluşturulması ile iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik mevzuat değişiklikleri gerçekleştirildiğini belirten Yeneroğlu, “Yasal düzenlemeler gerçekleştirilmesine rağmen iş kazaları meydana gelmeye devam etmekte, pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmekte veya iş göremez hale gelmektedir. Bu da hem vatandaşlarımız hem de ülkemiz açısından sosyal ve ekonomik tahribatlara neden olmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu durumun ortaya çıkan eksikliklerin belirlenmesine, mesleki risklerin önlenmesi ve iş yerlerindeki zararların en aza indirilmesine, çalışma veriminin artırılmasına, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesine ve mevcut durumun iyileştirilmesine yardımcı olacağını aktaran Yeneroğlu komisyonu oluşturduklarını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ