Kırmızı Baret | ISG Portalı

İşyeri Hekimi Nedir ?

  • 04 Şubat 2016
  • 1.383 kez görüntülendi.
İşyeri Hekimi Nedir ?

İşyeri Hekimi

İşyeri hekimi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla belgesi bulunan, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmiş olan hekimlere verilen isimdir. İşyeri hekimi unvanını alabilmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yetkilendirilen Eğitim kurumlarından eğitim sertifikası alınması gerekiyor. İşyeri hekimi eğitimi sonrasında yapılan sınavdan başarılı olan kişiler işyeri hekimi sertifikasını alarak göreve başlayabilir.

İşyeri hekimi olmak amacıyla yapılan eğitimler teorik ve uygulamalı olarak iki gruba ayrılıyor. Teorik eğitim 180 saat, uygulamalı eğitim 40 saat olarak toplamda 220 saatlik eğitim verilmektedir. Uygulamalı eğitimler, işyeri hekimi adayına, işyeri hekiminin mevcut olduğu işyerinde verilmektedir. Eğitimler sonrasında Bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alınmasıyla adaylar başarılı olarak değerlendirilir. Başarısız olan adaylar sonraki işyeri hekimi sınavına katılabilir.

İşyeri Hekiminin Görevleri

-Görev yaptığı işyerinde, çalışanların sağlık durumunun gözetiminin yapılması ve çalışma ortamının çalışan sağlığını tehdit edip etmediğine dair gözetim yapar.

-İşyerinde ortak alanlar olarak nitelendirilen kantin, yemekhane, duş, tuvalet bakım ve temizliği, soyunma odası gibi alanları kontrol ederek gerekli duyduğunda tavsiyelerde bulunur.

-İşçi sağlığı, iş sağlığı, hijyen, kişisel koruyucu donanımların hijyeni, toplu koruma yöntemleri konusunda tavsiyelerde bulunur.

-Görev aldığı işyerinde sağlığa zararı olan risklerin önlenmesi ve değerlendirilmesi konusunda sağlık muayenesi yapar.

-İşyerinde yapılan risk değerlendirmeleri çalışmalarına katılır.

-İşyerinin çalışanlar bakımından çalışma ortamını uygun hale getirip getirmediği konusunda çalışmalar yapar.

-Vardiyalı sistemlerde gece vardiyaları dahil olmak üzere, işyeri hekimi tüm çalışanların sağlık gözetimini yapmakla yükümlüdür.

-Bulaşıcı bir hastalıkla karşı karşıya kalınması durumunda kontrolünün sağlanması ve yayılmasını önlemek için muayeneler yapar. Personellerde bağışıklık kazandırmaya çalışır.

-İşyerinde iş sağlığıyla ilgili eğitimlerin verilmesini sağlamak için ilgili kişilerle işbirliği içerisinde olur.

-İşyeri hekimi, işyerinde oluşması muhtemel olabilecek iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmek için çalışmalar yapar.

-İşyerinde uygulanmaya başlanan yeni teknolojinin sağlık bakımından değerlendirmesini yaparak, test eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ