Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası Neleri Kapsar?

  • 21 Haziran 2017
  • 892 kez görüntülendi.
İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası Neleri Kapsar?

İş Sağlığı ve güvenliği yasası bir iş yerinde çalışan tüm personelin sağlık ve güven içerisinde çalışması için gerekli olan tüm gereksinimlerinin karşılanması zorunluluğu olarak tanımlanabilir. Son çıkan kanun ile birlikte belirli tehlike sınıfına sahip olan her İş yeri, çalışanlarının sağlık ile ilgili sorunlarını gidermek amacı ile bir iş yeri hekimi istihdam etmek zorundadırlar. Bunun yanı sıra İş yeri hekiminin yanında bir İş Sağlığı ve Güvenliği personelini de istihdam etmek zorunluluğu bulunmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Personelinin Görevleri Nelerdir?

6331 sayılı kanunda işverenin yasal sorumluluklarını yerine getirmesi veya bunu yetkili İş sağlığı ve güvenliği personeline uygulatması gerektiğini açıkça belirtmiş.İsg personelini istihdam edildiği İş yerindeki işin veya çalışan personelin sağlığını ve güvenliğini bağımsız olarak denetlemek, düzeltmek ve gerekli amir ve müdürlerine eksik bir durum varsa düzelttirmek olarak görev tanımlayabiliriz. İş yerlerindeki çalışma koşullarının uygunluğu, düzeni ve olması muhtemel iş kazalarının önlenmesinde sorumluluk işveren ve işveren adına çalışan İsg personeline aittir. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı veya İşyeri Hekimi, uygulamak ile mükellef olduğu yetkileri de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası aracılığı ile belirli sınırlar içerisinde uygular. Peki, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası neleri kapsar?

İş Kazası Durumunda İşçinin Haklarının Korunması

Olası bir iş kazası durumunda işçilerin tüm yasal hakları bu yasa kapsamında koruma altına alınmıştır. İşveren tarafından yerine getirilmesi gereken tüm yükümlülükler de bu yasa çerçevesinde belirtilmiş ve uygulayıcılarına yetki verilmiştir. İşveren tarafından çalışma ortamının uygun hale getirilmesi, çalışanların kişisel koruyucu donanımlarının temini ve ağır ve tehlikeli işlerde çalışan personellerin periyodik olarak sağlık taramasına tabi tutulması bu kapsam altında güvence altına alınmıştır. İşçi, kendisine gerekli çalışma ortamının sunulmadığı durumlarda bu kanun kapsamında çalışmama hakkına sahiptir.

Meslek Hastalıkları Durumunda

Bir İş yerinde meslek hastalıkları oluşması durumunu engellemek yine bu birimin görevidir ve kanunen garanti altına alınmıştır. Fakat bazı durumlarda meslek hastalıklarına engel olunamaması halinde İşçi, İşvereni dava ederek kaybettiği sağlığı ve hak kayıplarını talep eder. Bu durum yine bu kanun aracılığı ile İşçiyi güvence altına alır.

Kısaca özetlemek gerekirse bu kanun İşçinin haklarını İşveren karşısında koruması için gerekli tüm tedbirleri almak için yürürlüğe koyulmuştur. Böylelikle çalışma koşullarının da iyileştirilmesi ve iş kazalarından dolayı yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi amaçlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ