Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Müfettişi Nedir ?

  • 25 Mayıs 2017
  • 1.030 kez görüntülendi.
İş Müfettişi Nedir ?

İş Müfettişi Nedir ?

Genel anlamıyla çalışma alanımızı, yapılan işi, çalışanı ve çalıştıranı gerekli belge ve bilgilerle uygunluk açısından denetleyen kişiye İş Müfettişi denir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şu şekilde açıklık getirmiş;

İş müfettişliği en dar tanımı ile iş hayatının izlenmesi, denetlenmesi ve teftişiyle ödevli meslek grubudur. İş denetimi yetkisini devletin bizatihi tüzel kişiliğinden almaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun “Devletin Yetkisi” başlıklı 91/1. maddesinde “Devlet çalışma hayatı ile ilgili mevzuatın uygulanmasını izler, denetler ve teftiş eder.” hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla iş hayatının denetim ve teftişi Devlete ait bir ödev ve yetkidir. Toplumu yakından ilgilendiren iş mevzuatının noksansız uygulanıp uygulanmadığının denetimi kamu düzeni ile ilgili olduğundan bu görev bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de devlete ait bulunmaktadır.

İş Müfettişleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde İş Teftiş Kuruluna bağlı çalışmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Bakan bu bağlamda İş Müfettişlerinden sorumludur.

İş Müfettişlerinin Yetkileri Nelerdir ?

Resmi Gazetede 28453 sayılı bildirgede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Yönetmeliği olarak yayınlanmıştır.
YÖNETMELİĞİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ