Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Makinesi Operatörlük Belgesi

  • 23 Kasım 2017
  • 1.089 kez görüntülendi.
İş Makinesi Operatörlük Belgesi

İş Makinesi Operatörlük Belgesi

Çalışma hayatının bir çok alanında sıkça kullandığımız iş makineleri yaptıkları işlerle büyük kazanımlar sağlamaktadır. İş makineleri işin şartlarına uygun çok farklı tasarımlarla ve farklılıklarla karşımıza çıkmaktadır. Yaptıkları işlerin büyüklüklerini düşününce isg personelleri olarak oluşacak tehlike ve risklerin az çok büyüklüğünü tahmin edebiliyoruz. Bu yazımızda iş hayatımızda karşılaşabileceğimiz olası iş makinelerini, makinelerle çalışırken dikkat edilmesi gereken hususları ve bu makineleri kullanan operatörlerin mevzuat gereksinimlerinden bahsedeceğiz.

İş Makinesi Kullanma Yetki Belgesi Nedir ?

İş makinelerini kullanan kişilerin iki türlü yetki almaları gerekmektedir.

  1. İş Makinesi Kullanma Operatör Belgesi
  2. G Sınıfı Sürücü Belgesi

Not: İş makinesi sadece işyeri sınırları içerisinde kullanırsa kullanan kişinin “ İş Makinesi Operatör Belgesi “ bulundurması yeterlidir.

Sürücü Belgesi Nasıl Alınır ?

Milli eğitim bakanlığı tarafından 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanan; Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine(Resmi Gazete Tarihi: 03/02/1987 Sayısı: 19361) göre kurulan ve faaliyet gösteren  özel eğitim kurumlarında eğitim alarak ve düzenlenen sınavlarda başarılı olarak alınabilir.

İş Makinesi Operatör Belgesi Nasıl Alınır ?

Operatör belgeleri için ise,  5795 sayılı Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun  (Resmi Gazete Tarihi: 01/08/2008 Sayısı: 26954)  Madde 4 – 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 42 nci Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin üçüncü paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.  "G sınıfı sürücü belgesi kapsamındaki iş makinelerinin sürücülerinin ve operatörlerinin eğitimleri ve eğitimde başarılı olanların sınav başarı belgeleri Milli Eğitim Bakanlığınca veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlarca verilir. Bu kurumların işleyişine ilişkin usul ve esaslar ile uygulanacak öğretim programları Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir."

Eğitimlerin İçerikleri Nelerdir ?

İş makinesinin teknik yapısı, özellikleri ve başlıca sistemlerinin (motor, güç aktarma organları, hidrolik sistemler, pnömatik sistemler v.s.) öğretilmesi, İş makinesinin her türlü ataşman ve ekipmanlarının tanıtılması ve uygun kullanılmasının öğretilmesi, İşyerinde, arazide ve karayolunda emniyetli kullanılmasının öğretilmesi, aracın ayarları ile ilgili bilgi verilmesi beceri kazandırılması, iş makinesinin günlük, haftalık, aylık, 6 aylık periyodik bakımlarının öğretilmesi, İş makinesinin arıza belirtilerinin öğretilmesi, sürücü tarafından giderilecek küçük onarımların öğretilmesi, makine enerji tasarrufu ve  çevre ilişkisinin anlatılması, iş makinesinin türüne göre gerekli görülen diğer bilgilerin öğretilmesi hedeflenmektedir. Bu eğitimin, her gün altışar saat ders verilmek suretiyle 10-15 günlük bir sürede tamamlanır. Bu eğitim sonrası, yapılan sınavda başarılı olanlara iş makinesi kullanma yetki belgesi (Operatör Belgesi) verilir. Bu belgeyi alan kişi, işyeri hudutları içinde, trafiğe çıkmadan, iş makinesini kullanmaya hak kazanır. Eğer kişi trafiğe de çıkması gerekiyorsa G Sınıfı sürücü belgesi alması gerekir.  Yapılan eğitim ve sınavda başarılı olan ve A1, A2, B, C, D, E, F sınıfı sürücü belgesi bulunanlar, hemen bulunmayanlar ise motorlu taşıt sürücü kurslarında görecekleri ilk yardım ile trafik mevzuatı ve kuralları  dersleri neticesinde yapılan sınavlarda başarılı olarak, sertifikalarını G sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilmek üzere trafik tescil kuruluşlarına müracaat edebilirler.

İş Makineleri Nelerdir ?

Betoniyer, transmikser, ekskavatör(kazıcı), lastik tekerlekli ekskavatörler, paletli ekskavatörler, loader(yüklerici), greyder, silindir, kamyon, dozer, delici, ankraj makinesi, şahmerdan, vibratör, skreyper

İş Makinelerinde Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir ?

Makinenin (korkuluklar, rüzgarlıklar, uyarı cihazları, dikiz aynaları, koruma cihazları ve emniyet kemerler v.b.) her parçasının emniyetli olarak yerinde olduması sağlanmalıdır. İlk yardım malzemeleri ve yangın söndürme malzemeleri araçta bulundurulmalı, ilk yardım, acil durum ve kurtarma faaliyetleri konusunda yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.

Kaldırma Araçlarında Periyodik Bakım Nasıl Yapılır TIKLAYIN.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ