Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Kazası Nedir ?

  • 19 Ekim 2015
  • 2.988 kez görüntülendi.
İş Kazası Nedir ?

Kaza, Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Can ve mal kaybına ve zararına sebep olan kötü bir olay” olarak tanımlanmaktadır.

İş çevrelerine göre Kaza, bir yerde bilinerek tasarlanmayan, planlanmayan veya tasarımı amacından sapan, ya da kontrol dışına çıkan, canlı cansız ve çevreye zarar nitelikleri bulunan bir olaydır.

İLO ya  göre; önceden planlanmamış bilinmeyen ve kontrol altına alınamamış olan, etrafa zarar veren olaydır.

WHO(Dünya sağlık ajansı) ya göre: önceden planlanmamış, çoğu kişisel yaralanmalara, makine,araç ve gereçlerin zarara uğramasın ve üretimin bir süre durmasına sebep olan bir olaydır.

SSK’ a göre tanımı: İş kazası, aşağıdaki durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence ve ruhça arızaya uğratan olaydır. (Sosyal Sigortalar Kanunu 5510/11/a md.

6331 sayılı İSG kanununa göre: iş yerinde veya işin yürütülmesi sırasında meydana gelen, ölüme sebebiyet veren ve ya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olaydır

Bunlar;

-Sigortalının iş yerinde bulunduğu sıradaki olaylar,

-İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla meydana gelen olaylar,

-Sigortalının işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden, asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen olaylar,

-Sigortalının, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında meydana gelen olaylardır.

Bu  maddeye açıklık getirelim:  Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada meydana gelen her türlü kaza, iş kazası sayılmaktadır. Meydana gelen kazada işçi ve işçileri zarara uğratan her olay, iş yerinde olmak koşuluyla iş kazası olarak değerlendirilip SSK tarafından, kazaya uğrayan işçilere gerekli yardım yapılır.

Birkaç örnek vermek gerekirse:

-Bir işçi, ücretli izinli olduğu sırada arkadaşlarını görmek için iş yerine geldiğinde, arkadaşları ile şakalaşırken merdivenlerden düşerek yaralanması iş kazası sayılır.

-Bir işçinin, iş yerine giderken ekskavatör kepçesinin çarpmasıyla yaralanması iş kazasıdır.

-İşverenin yürütülmekte olan işi dolayısıyla; meydana gelen her türlü kaza, iş kazası kapsamında sayılır. Önemli olan belirleyici kazanın iş yaparken olmasıdır.

-Eğer işçi görevliyken iş yerinin dışında bir kaza yaparsa, bu da iş kazası sayılır. Her zaman kazanın iş yerinde olması gerekmemektedir.

-Görevli bulunduğu zaman içerisinde görev haricinde tiyatroya, lokantaya, sinemaya ve eğlence yerine gidebilir; ayrıldığı iş yerine dönünceye kadar, normal yaşantısı içerisinde kalmak koşuluyla, her türlü risklere karşı sigortalı sayılır.

Örnek olarak;

– İşçinin çalıştığı iş yerinden başka bir şehirde/mekanda görevli iken veya bir eğitimden iş yerine dönerken yolda uğradığı trafik kazası olayı iş kazsı kapsamında sayılır.

-Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda meydana gelen kaza iş kazası kabul edilmektedir.

-4857 sayılı İş Kanunun 74. Maddesine göre kadın işçilere 1 yaşından küçük olan çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt verme izni verilir.

-Bu 1,5 saatlik süt izni sırasında annenin geçireceği herhangi bir kaza iş kazası sayılır.

-İşveren tarafından yürütülen işte kazanın oluş nedenin bir önemi yoktur. Kaza nerede meydana gelirse gelsin iş kazası sayılır.

-Zımpara taşında bir bileme yapan işçinin gözüne talaş kaçması, daire testerede veya planyada çalışırken işçinin parmağını kaptırması veya görevle gönderilen bir işçinin başka fabrikada başına bir şey düşerek yaralanması da bir iş kazasıdır.

Tüm bu kazalar SSK mevzuatı içerisinde iş kazası sayılır ve gerekli yardımlar kurum tarafından yapılır.

Sigortalı işçinin işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanda, meydana gelen her türlü kaza iş kazası olarak kabul edilmektedir.

Başka bir yerde, başka bir birimde, başka bir ilde veya başka bir ülkede görevlendirilmiş ve orada bir kaza geçirilmişse, iş kazası sayılabilmesi için kaza anında görevlendirildiği işle ilgili olması şart değildir.

Buna da örnek: Bir annenin  emzirme süresi 1,5 saatlik zamanda evinde, elini kesmesi ya da elini yakması iş kazası sayılır

Sigortalının, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmesi sırasında, meydana gelen kazalar iş kazası sayılmaktadır.

SSK, kazadan doğan tüm yardımları yapmaktadır.

İLO’ nun 121 no’ lu tavsiye kararında; çalışanların işleriyle ikamet ettikleri, yemek yedikleri ve ücretlerini aldıkları yer arasında yollar üzerinde uğradıkları kazaların iş kazaları olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Kaza olaylarının iş kazası sayılması için taşıma sırasında gerçekleşmesi de şart değildir.

Servis aracının trafik kazası yaparak işçilerin yaralanması, servis aracından inerken düşerek yaralanması da iş kazası sayılmaktadır.

İş kazası olayının kabul edilmesi için, hizmetin işverence sağlanması gereklidir.

İşine kendi aracı ile gidip gelen işçinin, durakta bekleyen arkadaşını da alarak beraber maruz kaldıkları kaza iş kazası değildir. Bu sebeple işçilerin, işverenin sağladığı servis araçlarını kullanmaları; arkadaşlarını özel araçlarını tercih etmemeleri gereklidir.

İşverence temin edilmiş, üst düzey görev yapan sigortalılara, tahsis edilen makam araçlarıyla bireysel taşıma sırasında meydana gelen zararlar, Yargıtay’ca iş kazası sayılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ