Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş kazalarını SGK ‘ya Bildirmeyen hastanelere ceza var..

  • 03 Haziran 2016
  • 1.460 kez görüntülendi.
İş kazalarını  SGK ‘ya Bildirmeyen hastanelere ceza var..

Torba (6645 sayılı) Kanunla, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun idari para cezaları ve uygulanması hususunda değişikliğe gidilmiştir. Sağlık hizmet sunucularının kendilerine intikal eden iş kazalarını poliklinik tarihi itibariyle sigortalı bazında 10 gün içinde Kuruma bildirmeleri gerekmektedir. Söz konusu bildirimin süresi içerisinde yapılmaması halinde idari para cezası uygulanırken vaka sayısı esas alınacaktır. Ancak bir işyerinde meydana gelen iş kazasından birden fazla kişinin etkilenmesi ve farklı sağlık hizmet sunucularına müracaat etmeleri halinde kendilerine intikal eden iş kazası hakkında süresinde bildirimde bulunmayan her bir sağlık hizmet sunucusuna idari para cezası uygulanacaktır.

MESLEK HASTALIKLARI DA SGK’YA BİLDİRİLECEK

İşyeri hekimi veya sağlık hizmeti sunucuları; meslek hastalığı ön tanısı koydukları vakaları, Kurum tarafından yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularına sevk eder. Yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları ise meslek hastalığı tanısı koydukları vakaları en geç on gün içinde Kuruma bildirir. Söz konusu sağlık hizmet sunucularınca süresinde bildirim yapılmayan her meslek hastalığı için sigortalı bazında ayrı ayrı idari para cezası uygulanacaktır.

BİLDİRİM USULÜ

İş kazası ve meslek hastalığı bildirimi, İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu ile yapılacaktır. Bildirim Formu (e-Bildirim) elektronik ortamda gönderilebileceği gibi, kağıt ortamında da doğrudan ya da posta yoluyla da Kurumun ilgili ünitesine gönderilebilecektir. Ancak,  sağlık hizmet sunucularının kendilerine intikal eden iş kazalarını, yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının ise meslek hastalığı tanısı koydukları vakaları, Kurumumuza bildirme şekli ve bildirim tespiti ile ilgili olarak değişikliğe gidilmiş olup, sağlık hizmet sunucularında, iş kazası vakaları için ilgili ekrandan iş kazası provizyonu alınması, yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularında ise meslek hastalığı vakası için meslek hastalığı provizyonu alınması, iş kazasının veya meslek hastalığının Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi yerine geçecektir. Bu şekilde bildirim yapılmaması halinde idari para cezası uygulanmayacaktır.

PROVİZYON ALINMIŞ İSE CEZA YOK

23/04/2015 (dahil) tarihinden sonra iş kazası veya meslek hastalığı provizyon seçiminin aynı zamanda bildirim yerine geçmesi yönünde yazılım programı hazırlanmakta olup programın uygulamaya açıldığı tarihe kadar bu konuda uygulanmış olan idari para cezaları ile ilgili olarak yukarıda belirtildiği şekilde iş kazası veya meslek hastalığı provizyonu alınmış olduğunun MEDULA üzerinde ilgili ekrandan yapılan kontrol ile tespit edilmesi halinde sağlık hizmet sunucularına uygulanan idari para cezaları kaldırılacaktır.

Kaynak : milatgazetesi.com

Yazının sahibi : İsa Urfalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ