Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş kazalarında zirvedeyiz !

  • 26 Nisan 2016
  • 1.571 kez görüntülendi.
İş kazalarında zirvedeyiz !

Dünyada her 3 dakikada bir iş kazası, her 4 saatte bir de ölümlü iş kazası meydana geliyor. İş kazalarının yüzde 98’lik kısmı işveren ve personel ihmalinden kaynaklanıyor. Bu kazaların yüzde 50’si çok kolay önlenebilir kazalar. Türkiye ölümlü iş kazalarında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya üçüncüsü, Avrupa’da ise başı çekiyor.

Yapılan eğitimler, alınan önlemler ile kaza oranlarının azalması beklenirken, sektörde kalifiye eleman eksikliği, eğitim seviyesi düşüklüğü ve profesyonel çalışma sistemi olmadığı için günübirlik çalışan elemanlara yönelme meydana geliyor. Bu yüzden kazalar önlemez hale geliyor.

Türkiye’deki iş güvenliği eğitimlerinin yetersizliğinden bahseden bir iş güvenliği uzmanı Uğur Alçep “İnşaat sektöründe caydırıcı cezalar ve yaptırımlar vasıtasıyla her firma iş güvenliği hizmetini almaya başladı. Ancak uygulamadaki sıkıntılar ne yazık ki iş kazası istatistiklerinde Türkiye’yi zirvede tutmaya devam ediyor. Bunun ilk sebeplerinden biri inşaat sektöründe çalışan personelin eğitim durumu ve verilen iş güvenliği eğitimlerinin yetersiz kalması” dedi.

Kaynak : t24.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ