Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Hukuku Nedir ?

  • 30 Ocak 2016
  • 1.755 kez görüntülendi.
İş Hukuku Nedir ?

İş Hukuku Nedir ?

İş hukuku iş, işçi ve işveren ilişkisi içinde olan kişilerin uymakta zorunlu olduğu kuralların bütünü anlamına gelir. Herhangi bir iş yerinde hizmet akdiyle başlamış olan ve çalışmasına karşılık ücret alan işçi ile çalışana işinin karşılığında ücret ödeyen işveren arasında iş hukuku olur. İşçi ile işverenin bağlı olduğu bazı topluluklar vardır. Bunlardan birkaçı; SSK, Sendikalar, Dernekler, İşçi Bulma Kurumu, Vakıflar, Çalışma Bakanlığı ve Odalardır. Bu sisteme göre çalışanlar, bağımlı çalışanlar ve bağımsız çalışanlar olmak üzere nitelik bakımından iki gruba ayrılırlar. İş hukuku içerisinde bağımlı çalışanlardan yalnızca işçi ele alınmaktadır. İşverenle işçinin arasındaki ilişkiyi iş hukuku düzenler. Kapsam olarak değerlendirildiğindeyse iş hukuku bireysel ve toplu iş hukuku olarak iki ayrı gruba ayrılır.

Bireysel İş Hukuku:  Küçük işletmelerin kapsamında hizmet veren işçi ile hizmetin karşılığını veren işveren arasındaki ilişkileri düzenleyen bireysel iş hukukudur. Hizmet akdi, ücret, komisyon, ek ücretler, çalışma koşulları, işten ayrılma, komisyon, tazminat ikramiye gibi konuları içerisine alır.

Toplu İş Hukuku: Büyük işletmelerin kapsamında işçi ile işverenin topluluk olarak temsil edildiği sendikalarda, iş yerlerinde uygulanır. Konular bakımından sendika kurma, sendikal haklar, sendikanın feshedilmesi sendika üyelik toplu sözleşme gibi konuları içine alır.

İş hukukundan doğan borçlar ise işverenin borçları ve işçinin borçları olarak ikiye ayrılır. İşverenin borçları; ücret ödeme borcu, işçiyi koruma borcu, işçiler arasında eşit davranma borcu, doğum izni borcu, işçinin kullanacağı araç-gereçleri ve donanımı bulundurma borcu, işçinin oda ve yurt açma borcu olarak adlandırılır. Bu borçlar işçinin vereceği hizmeti sağlayabilmesi için doğru bir ortamın hazırlanmasını ve verilen hizmetten sonra alması gereken ücreti kapsar. İşçinin borçlarıysa; çalışma borcu, sadakat borcu, işçi kurallarına uyma borcu olarak bilinir. İşvereninden hizmeti karşılığında alacağı ücretin değerince çalışmasını kapsayan borçları kapsamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ