Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Güvenliği Uzmanı Nedir ?

  • 03 Şubat 2016
  • 1.728 kez görüntülendi.
İş Güvenliği Uzmanı Nedir ?

İş Güvenliği Uzmanı

İş güvenliği, işçilerin çalışma esnasında iş kazalarına maruz kalmalarını önlemek amacıyla güvenli çalışma alanının oluşturulmasıdır. İş güvenliği uzmanı ise işçinin güvenli bir ortamda sağlığını tehdit edecek unsurlar olmadan çalışmasını sağlayacak donanıma sahip olan kişilerdir. İş güvenliği uzmanı olabilmek için iş sağlığı ve güvenliği bölümünden mezun olmak ya da üniversitelerin fizik, kimya bölümlerinde lisans düzeyinde eğitimini tamamlamış olmak ve teknik öğretmen seviyesinde olmak gerekmektedir. Teknik elemanlar ve mimarlar da gerekli olan iş güvenliği eğitim sertifikası aldıktan sonra iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabiliyor.

İş güvenliği uzmanlık eğitimleri Bakanlık tarafından yetkilendirilen kamu, kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. Aynı zamanda üniversitelerde iş güvenliği uzmanı eğitimi veriyor. Eğitimler tamamlandıktan sonra İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sınava girilir ve başarılı adaylar iş güvenliği uzmanı belgesi alır. Sınavda başarılı olamayan aday ya da adaylar 3 yıl içerisinde yeniden sınavlara girme hakkına sahiptir. Üst üste 2 kez sınavda başarısız olan adaylar tekrar eğitim programına katılmalıdır. İş güvenliği sınavında 100 üzerinden 70 puan almak yeterli olmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanının Yetkileri

-İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili iş yerinde alınması zorunlu olan tedbirler arasında hayati tehlikeye neden olabilecek durumları işverene yazılı olarak bildirmelidir.

-İşverene verilen süre içerisinde hayati tehlike arz eden durumlara karşı tedbir alınmadığında işyerinin bağlı olduğu iş kurumu il müdürlüğüne durumu bildirmelidir.

-Hayati tehlike arz eden durum ciddiyse ve önlenmesi mümkün olmadığında iş güvenliği uzmanı, acil müdahale yaparak işin durdurulmasını işverenden istemelidir.

-İş güvenliği konusunda işverenle beraber iş birliği içerisinde olarak kurum ve kuruluşlara işyerinin düzenlenmesi için görüşme yapmak.

-İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda tüm alanlara yönelik inceleme ve araştırma yapmalıdır. Bilgiler toplandıktan sonra çalışanlarla iş güvenliği konusunda görüşmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. teşekkür ederim paylaşımlarınız çok güzel bloğunuzu keyifle takip ediyorum

BİR YORUM YAZ