Kırmızı Baret | ISG Portalı

İş Güvenliği Kurulu Nedir ?

  • 12 Şubat 2016
  • 3.256 kez görüntülendi.
İş Güvenliği Kurulu Nedir ?

İş Güvenliği Kurulu Nedir?

6331 Sayılı Kanun Hükümlerine göre iş güvenliği kurulu, işyerlerinde 6 aydan uzun süreli işlerde kurulmak zorundadır.

İş Güvenliği Kurulu Hangi İşyerlerinde Kurulur?

İş güvenliği kurulu elli ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde kurulur. Altı aydan fazla sürecek olan işlerde iş sağlığı kurulu olmalıdır. İşverenin birden fazla fabrika, işletme ve müessese sahip olması durumunda ve elli ya da daha fazla çalışanı olduğunda her iş yeri için ayrı kurula sahip olması gerekir.  İş güvenliği kurulunun kurulması işverenin sorumluluğundadır.

İş güvenliği kuruluna işveren ya da vekili başkanlık eder. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, insan kaynakları, sosyal-idari-mali işleri takip eden kişi, sivil savunma uzmanı, usta, ustabaşı ve çalışan temsilcisi aracılığıyla iş güvenliği kurulu toplanır. İş sağlığı uzmanı kurulun sekreterlik işlerini yürütür.

İşyerlerinin büyük şantiyelerden oluşması durumunda birden fazla taşeron ve yüklenici olduğunda işveren sayısı da birden fazla olabiliyor. Bu gibi durumlarda çalışan sayısının elli ve üzerinde olması durumunda işverenlerin birden fazla kurula sahip olması gerekiyor.

İş Güvenliği Kurulunda İşverenin Sorumlulukları

İşverenin iş sağlığı güvenliği kurulundaki görevleri arasında iş yeri hekimi çalıştırmak, işyeri sağlık güvenli birimi oluşturmak, iş sağlığı ve güvenliği için gerekli araç ve gereçleri bir araya getirmek, iş güvenliği kurulu kurmaktır.

İş sağlığı kurulu 6331 sayılı kanun hükümlerinin doğru olarak uygulanmasını, takip edilmesini sağlamaktadır. 6331 sayılı kanun hükümlerince iş sağlığı kurulu yetkili ve resmi bir kuruldur. İşveren, oluşması muhtemel olan kazaların engellenmesi adına kazanın sebeplerini öğrenmeli ve gerekli tedbirleri almalıdır.

İş Güvenliği Kurulu Toplanma Süreleri

Az tehlikeli sınıflarda iş güvenliği kurulu en geç 3 ayda bir toplanır. Tehlikeli sınıflardaki işyerlerinde en geç 2 ayda bir, çok tehlikeli sınıflarda bulunan işyerlerindeyse en geç ayda 1 kez toplanmaları gerekir. 6331 sayılı kanundaki yönetmelikte iş güvenliği kurulunun ne kadar sürede toplanması gerektiği yer almaktadır. Ayrıca kaza, meslek hastalığı, işçi şikayetleri, acil durum hallerinde kurul toplanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ