Kırmızı Baret | ISG Portalı

İnşaat Sektöründe Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

  • 14 Nisan 2016
  • 1.165 kez görüntülendi.
İnşaat Sektöründe Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları arasında, yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla eğitimlerine ve belgelendirilmelerine yönelik, “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbablarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da kendisi en çok üzen haberlerin başında iş kazası haberlerinin geldiğini belirtti.Mesleki yeterlilik konusunda Türkiye’nin çok önemli bir noktaya geldiğini ifade eden Bakan Soylu, gelinen seviyenin iyi bir seviye olduğunu ama yeterli olmadığını dile getirdi. Geçen yıl 25 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 40 meslek için yeterlilik belge zorunluluğu getirildiğine dikkati çeken Soylu, söz konusu 40 mesleğin 17’sinin yapı ve inşaat sektöründe olduğunu vurguladı.Protokolle yapı sektöründe çalışan 300 bin kişinin eğitilmesini hedefliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından verilecek eğitime İŞKUR 248 milyon lira katkı sağlayacak. Bu protokolün başarıya ulaşmasında herkese büyük sorumluluklar düşüyor. Böyle önemli bir protokolün hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, bir otelde düzenlenen protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada,eğitimlere katılan ustaların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik teorik ve pratik eğitimler verileceğini daha sonra atölye eğitimiyle, ustaların uygulama yapma şansı elde edeceklerini dile getirdi.

Fatma Güldemet Sarı, “Böylece bir yandan bilinen yanlış uygulamalar düzeltilirken, diğer taraftan iş güvenliği, doğru malzeme seçimi ve uygulama bilinci verilerek, sektör için kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sonrasında Fatma Güldemet Sarı ve Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, işçi yeleği giyip, baret takarak protokolü imzaladı. İmzaların ardından Sarı, Soylu ve Erdem, törene katılan inşaat ustalarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

MESLEKİ EĞİTİM ALMAK İÇİN

D.E.G EĞİTİM ve  DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. 0 262 321 78 78 / 0 532 131 94 25

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ