Kırmızı Baret | ISG Portalı

İnşaat Sektöründe Güvenlik Önlemleri

  • 08 Şubat 2016
  • 6.405 kez görüntülendi.
İnşaat Sektöründe Güvenlik Önlemleri

İnşaat Sektöründe Güvenlik Tedbirleri

İnşaat sektörü, çalışanların korunarak çalışma yapmadıklarında kazalar ve hastalıklarla karşılaşılmanın yüksek olduğu bir sektördür. İnşaat sektöründe güvenlik tedbirleri alınmadığında karşılaşılan, ölüm ve ağır yaralanmalara neden olan sorunların başında cisimlerin düşerek kafaya çarpması gelir. Aynı şekilde yüksekte çalışma olarak tabir edilen alanlarda çalışan işçilerin düşmesi de, inşaat sektöründe karşılaşılan kötü durumlar arasında yer alır. İnşaat alanında çalışanların maruz kaldığı kumlar, yapıştırıcılar, tozlar solunum yolunda rahatsızlıklara neden olur. Gürültü ise bu alanda karşımıza çıkan ve işçilerin sağlığını olumsuz etkileyen faktördür.

Güvenlik Tedbirleri

-İnşaat sektöründe çalışanların kafalarına cisimlerin çarpması ya da düşmesi gibi kazalara karşı baret, kask ve başlık gibi baş koruyucu donanımlar kullanarak çalışmaları alınacak tedbirlerdendir.

-Solunum yoluyla oluşabilecek tehlikelere karşı maske, solunum cihazları kullanılarak güvenlik tedbirleri alınabilir. Ayrıca 6331 Sayılı Kanunda yer alan iş sağlığı ve güvenliği uzmanının iş yerinde toz ve gazlara yönelik ölçümler yapması da alınacak tedbirler arasında yer alır.

-Gürültüye maruz kalan işçilerde önemli tahribatlar oluşmaktadır. İnşaat sektöründe kullanımı yapılan makineler, kepçeler, vinçler, grayderler yüksek gürültü çıkarması nedeniyle işitme sorunlarına neden olur. İnşaat sektöründe çalışanların kulak koruyucu donanımlar olarak adlandırılan kulaklık ve kulak tıkaçları kullanması gerekir. 6331 Sayılı Kanunun yönetmeliğine gürültüyle ilgili ölçümler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır.

-Yaz, kış fark etmeden çalışma yapan inşaat işçilerinin bulunduğu ortama göre koruyucu elbiseler giymesi gerekiyor. Yüksekten düşme olasılığı göz önünde bulundurularak inşaat sektöründe güvenlik tedbirleri için emniyet kemeri olmadan yüksekte çalışılmamalıdır.

-İşveren, yapı işlerinde fenni yeterliliğe sahip olan kişilerin sorumluluğu aracılığıyla işçilerin inşaat sahasında çalışmalarına olanak sağlamalıdır.

İşçilere Sağlık Raporu

İnşaat sektöründe çalıştırılması düşünülen işçinin işe alınmadan önce ve işe devam ettiği süre içerisinde, inşaat alanında çalışmaya dayanıklı olduklarına dair sağlık raporu alınmalıdır. Aksi durumda işverenin işçiyi çalıştırması yasaktır.

Uyarı Levhaları

İnşaat sektöründe yapı alanında çalışanların güvenliğini sağlamak amacıyla tehlikeli olarak adlandırılan kısımlar açık bir şekilde sınırlandırılmalıdır. Bu sınırlandırmaların görünür olabilmesi için uyarma levhalarının konulması zorunludur.

Korkuluklar

Döşeme kenarlarına düşmenin önüne geçecek korkuluklar ya da korkuluklu iskeleler yapılması gerekir. Döşeme kenarlarının uyarıcı bir görünüme sahip olması için renkli şerit bant ile sarılması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Teşekkürler gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş. İyi çalışmalar dilerim.

  2. yazınızı çok beğendik iyi çaşılışmalar dileriz
    konya düğün salonu

BİR YORUM YAZ