Kırmızı Baret | ISG Portalı

Hijyen Eğitimi Nedir ?

  • 02 Temmuz 2015
  • 1.394 kez görüntülendi.
Hijyen Eğitimi Nedir ?

Hijyen eğitimi nedir?

Hijyen eğitimi Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı aynı zamanda da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sunmuş olduğu bir yönetmelik olarak karşımıza çıkan iş güvenliği unsurudur. Hijyen eğitimi ile beraber gıda üretimi yapmakta olan işletmeler aynı zamanda perakende olarak satışını yapmakta olan işyerleri insani tüketim amacıyla sunulmuş olan sular veya doğal mineralli suların üretimine gerçekleştirmekte olan işyerleri bu yönetmelikte mutlaka uymak zorundadır.

Kaplıcalar, hamamlar, berberler, kuaförler, saunalar, piercing yapmakta olan yerler, masaj salonları, güzellik salonları ya da bunun gibi yerlerde mutlaka hijyen eğitimi kurallarına tabi tutulmalıdır. İlgili kurumlar tarafından hijyen eğitimi verilmesi sağlanmalıdır.

Çalışmaya Engel Teşkil Eden Hastalıklar Nelerdir?

Aşağıda belirtilen hastalıkları bulunanlar iyileşme hâlini/bulaştırıcılığın olmadığını raporla belgeleyene kadar bu Yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar

Gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumundaki kişiler.

Vücudun görünür kısımlarında açık/enfekte yara, deri enfeksiyonu ve benzeri halkta tiksintiye yol açabilecek deri lezyonları bulunanlar; cüzzam, frengi ve verem hastalığına yakalananlar.

30/5/2007 tarihli ve 26537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliğinde yer alan, hijyen ilkelerine uyulmadığı durumlarda halk sağlığı açısından problem oluşturabilecek hastalığı bulunanlar.

Hijyen eğitimleri ile ilgili olarak yönetmeliğin geçici maddesindeki bir madde bize şöyle söylüyor;

Yönetmelik yürürlüğe girmesinden sonra bir yıl içinde tüm çalışanlar ilgili yönetmeliklerde belirtilmiş olan eğitimleri almak durumundadır. Bu insanlar halka doğrudan ulaşacak ya da dolaylı yollarla ulaşacak niteliklerde gıda ürünleri sunuyor ya da halk sağlığını doğrudan etkileyecek hizmet sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor. Dolayısı ile işletmelerin halk sağlığını riske atacak hiçbir faaliyete onay vermemesi ve gerekli kontrollerin tam zamanında yapılarak insanlara sunulmasına özen göstermelisiniz. Hijyen eğitimi almak isteyen bireyler iş güvenliği ekiplerine danışarak bu alanda isteklerini belirtmeli ve yönlendirilecek olan uzman kontrolünde işlemlerin analiz edilmesini beklemelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ