Kırmızı Baret | ISG Portalı

Hidrolik Preslerde İş Güvenliği

  • 09 Şubat 2016
  • 4.842 kez görüntülendi.
Hidrolik Preslerde İş Güvenliği

Hidrolik Preslerde İş Güvenliği

Hidrolik silindirin ileri ve geri hareket ettirilmesiyle beraber, silindirin gücü oranında iş yapabilen hirdorik devreli pres makineleri, hidrolik presler olarak adlandırılır. Silindirlerin ileri geri hareket etmesi, elektrik enerjisi ve yağ basmayı sağlayan pompaların döndürülmesiyle sağlanır. Pompaların döndürülmesiyle elektrik motorunun sistemine basınçlı yağ basılır. Bu yağ silindire etki ederek hareketi gerçekleştirir.

Hidrolik pers makinelerinin metal sanayinde kullanımı çok yaygındır. Beyaz eşya, otomotiv, denizcilik teknolojisi ve savunma sanayisi alanlarında karşımıza çıkar. Bu sektörlerde çalışan işçilerin, iş sağlığı ve güvenliği bakımından tehlikeli ekipmanları kullandığı bilinir. Gerekli olan tedbirler alınmadığında yaşanan iş kazalarında işçilerin uzuv kayıpları yaşaması ya da ölüm gibi sonuçların görülmesi muhtemeldir. Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için güvenlik önlemlerinin alınması önemlidir.

Çift El Kumanda

Çift el kumandanın muhafaza içinde olması ve eş zamanlı çalışması hidrolik preslerde iş güvenliği tedbirleri bakımından önemlidir. İstemdışı hareketlerin olması durumunda butona basılmanın olmaması bakımından muhafazasının olması gerekiyor. Koç başının butonlar arasında 0,5 saniyelik gecikme ile harekete geçmesi gerekir. El çekilmesi durumunda butonların her ikisinden veya sadece bir tanesinde koç başı durması tedbirler arasındadır.

Hidrolik Preslerde Alınacak İş Güvenliği Önlemleri

-Çalışma noktasını korumakta olan koruyuların, çift el kumanda tertibatının ve fotosel tertibatının işlevinin bozulmaması ve devreden çıkarılmaması gerekir.

-Preslerde ihtiya duyulan bakım, onarım ve ayar yalnızca yetkili kişiler aracılığıyla yapılmalıdır.

-Küçük parçalar preslenirken kıskaç, pense ya da maşalarla tutularak tezgaha sürülmelidir.

-Mekanik preslere kalıp bağlanması söz konusu olduğunda motor durdurulmalıdır. Hidrolik, prömatik preslerde kalıp bağlanmadan önceyse basınç bağlantısı kesilmelidir.

-Presler, hidrolik preslerde iş güvenliği tedbirleri gereğince kapasitelerinin dışına çıkarılmadan işlevine uygun çalıştırılmalıdır.

-Preslerde çift vuruşun oluşması önlenmeli ve durum söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan düzeltmeler yapılmalıdır.

-Operatörün tezgah başındayken rahat çalışabilmesini sağlamak amacıyla açıklık bulunmalıdır.

-Çalışma sırasında ihtiyaç duyulan tüm koruyucular çalışır olmalı ve yerinde hazır bulunmalıdır.

-Pres tezgahlarında iş başından ayrılmayı gerektiren durumlar söz konusu olduğunda ya da yağlama, ayarlama, onarım gerektiğinde pres durdurulmalıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ