Kırmızı Baret | ISG Portalı

Havalandırma Sistemlerinin Bileşenleri

  • 24 Ekim 2015
  • 2.142 kez görüntülendi.
Havalandırma Sistemlerinin Bileşenleri

Havalandırma sistemlerinin bileşenleri

Bir binanın havalandırma sistemi, temiz havanın içeri alınmasını ve kirli havanın dışarı atılmasını sağlayan  ve binayı ağ şeklinde saran hava kanallarından, fanlardan ve vantilatörlerden  oluşur.

A- Kanallar

Kanal sistemleri, içerisinden geçen hava akışına mümkün olduğunca az direnç gösterecek şekilde tasarlanmalıdır. Bir kanal içerisinden geçen hava miktarı, kanal kesit alanına ve içerisinden geçen havanın akış hızına göre değişkenlik gösterir.

Kanal içerisinden geçen havanın akış hızının düşük olması, hava ile birlikte taşınan birtakım tozların çökmesine ve birikmesine, bu da kanalın zamanla tıkanmasına sebep olur. Aynı şekilde kanal içerisinden geçen havanın akış hızının fazla olması ise gereksiz enerji sarfiyatına ve toz partiküllerin kanal çeperlerine çarpmasından dolayı çeperlerde aşınmaya sebep olur.

Farklı kirletici maddeler için tavsiye edilen hızlar (kanal hava akış hızları) havalandırma üzerine referans kabul edilen kaynaklardan elde edilebilir.

B- Fanlar

Verimli bir havalandırma için fanlar uygun tip ve boyutta olmalıdır. Fanlar kaynakta oluşan kirletici maddeleri havalandırma sistemi boyunca taşıyıp dış ortama çıkaracak güçte hava akımı sağlamalıdır.

İki tip ana egsoz fanı vardır:

1-Eksenel fanlar

Bu tür fanlar pervanelere benzer. Havayı doğrudan fan içinden geçirerek sistem boyunca ilerlemesini sağlar.

.Lokal egsoz sistemleri için uygun değillerdir çünkü yeterli emiş kuvveti sağlayamazlar.

 

2- Santrifüj fanlar

Bu tür fanlar bir “fare kafesi” yapısına sahiptir. Havayı içine çeker ve 90o açı ile sistem boyunca ilerlemesini sağlar.

Lokal egzoz sistemleri için uygun, güçlü çekişli fanlardır.

Doğru tip fan seçimi

Seçilen fan çeşidinin uygun olup olmadığı  aşağıdaki gözlemler doğrultusunda kararlaştırılabilir:

Egzoz havası az miktarda duman,nem veya toz içeriyorsa eksenel fan kullanılmalıdır.

Egzoz havasında kirlilik fazlaysa.  santrfüj fan kullanılmalıdır.

Eğer egzoz havası patlayıcı ya da parlayıcı bir malzeme içeriyorsa, tasıma sisteminde standartlara ve yönetmeliklere uygun exproof malzeme kullanılmalıdır .

Egzoz havası korozif malzemeler içeriyorsa, tasıma sisteminde ve fan motorunda aşınmaya dayanıklı malzeme kullanılmalı veya kaplama yapılmalıdır.

Hızı ayarlanabilir fanlar havalandırmada avantaj sağlar. Örneğin kapasite değişiminde veya basınç gereksinimleri değiştiğinde fan hızının ayarlanabilir olması önemlidir.

Hava tahliye noktaları

Hava tahliye noktası fan giriş noktasından uzak olmalıdır. Aksi takdirde tahliye edilen kirli hava giriş havasına karışabilir bu da sistemde birikmeye neden olarak sistem verimini düşürür. Girişten sadece temiz dış ortam havası girmesi sağlanmalıdır.

Tahliye egzozları, tavandan olabildiğince yüksek olmalıdır ki tahliye edilen kirli hava tekrar iç ortama girmesin. Genel olarak tahliye egzozları hava giriş bölgesinden 15 metre uzakta olmalıdır. Bacalar ne kadar yüksekse o kadar iyi çalışmaktadır. Baca yüksekliği ise en az 3 metre olmalıdır.

C- Davlumbazlar

Davlumbaz, kirlenmiş havayı içine çeken ve kanallara aktaran havalandırma sistemi ünitesidir. Davlumbazların boyutları ve şekilleri kullanılacağı alana göre özel olarak tasarlanmaktadır.

Davlumbaz ağzındaki hava hızı oluşan parçacığı çekecek güçte olmalıdır ve verimli olarak çalışabilmesi için kirli hava kaynağını saracak şekilde veya çok yakın bir konumda yerleştirilmesi gerekmektedir.

Davlumbaz çeşitleri

Dört temel davlumbaz çeşidi vardır.

– Çevreleyen

– Alıcı

– Yakalayıcı

-taşınabilir

Çevreleyen Davlumbaz

Çevreleyen davlumbaz, diğer adıyla duman davlumbazı, kirli hava kaynağını saran, kutu gibi içerisine alan davlumbazdır. Bunlara örnek olarak laboratuar davlumbazları verilebilir.

Alıcı Davlumbaz

Bu tür davlumbazlar, kaynaktan yayılan ve belirli bir hızı olan kirli havayı karşılamak için tasarlanmıştır. Örnek: ocak üzerinde yükselen sıcak havayı çeken davlumbazlar.

Yakalayıcı Davlumbaz

Bu tür davlumbazlar emisyon kaynağına yakın konumlandırılmıslardır. Yalnız kaynagı “çevreleyen davlumbaz” gibi sarmamaktadırlar. Emisyon kaynağına ve emisyon hızına göre kirli havayı belirli bir yakalama hızı ile emmektedir.

Taşınabilir Davlumbaz

Yakalayıcı davlumbazlar bazı durumlarda (yükleme, boşaltma vs.) kolay erişim için taşınabilir sistemler seklinde tasarlanmaktadır.

Hangi havalandırma yönteminin uygulanması gerektiği,

– çalışanların sayısına,

– çevre/iklim şartlarına,

– yapılan işin cins ve büyüklüğüne,

– atölyenin inşa tarzına,

– kullanılan hammaddelerin cins ve yapılarına   göre değişir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ